menstruace

10. června 2009 v 20:14 | kiki |  ♫menstruace♫

Synonyma: menses, měsíčky, perioda

První menstruace

První měsíčky se zpravidla objevují mezi 12-14 lety. Obecně je pozorován mírný trend k postupnému snižování věku první menstruace. Tyto limity jsou ale pouze orientační, nemusíte se hned děsit, když přijdou o dva roky dřív nebo později. Pokud vám však táhne na 18 a měsíčky nikde, je třeba nechat se gynekologicky vyšetřit (to samozřejmě můžete i dříve, pokud byste měla pocit, že je něco špatně). Nástup menstruace je nespornou známkou začátku procesu dospívání. V některých kulturách je tato událost spojena s různými rituály a bývá i důvodem ke svatbě. To v našich zeměpisných šířkách nelze doporučit. :-)

Co je menstruace?

Menstruace je pravidelná měsíční ztráta trochy krve spolu s odumřelou děložní výstelkou. Tento proces se opakuje zhruba jednou za 28 dní (proto název měsíčky). Přesná délka cyklu je ale individuální, jsou ženy, které mají cyklus 21-denní (těm tedy nezávidíme), ty šťastnější třeba i 40-denní. Na délce cyklu příliš mnoho nezáleží, důležitější je sledovat, zdali je cyklus pravidelný. Nepravidelnosti v cyklu jsou časté u mladých dívek v prvních letech po nástupu menstruace, ale časem by se měl ustálit na své periodě. Pokud je váš cyklus nepravidelný a nepředvídatelný po více než 2-3 letech od první menstruace, je to opět důvod k návštěvě gynekologa. Dívkám, které by snad laškovaly s myšlenkou použití metody plodných a neplodných dnů jako antikoncepční metody, důrazně připomínám, že zcela pravidelný cyklus je naprostou (nikoli však zcela postačující) podmínkou úspěšnosti.

Menstruační cyklus

Za všechno můžou hormony. S nástupem puberty se v podvěsku mozkovém začíná produkovat hormon, který ve vaječnících stimuluje dozrání vajíčka. Počet vajíček je dán už při narození každé holčičky, tato vajíčka jsou ale nezralá a jsou v jakémsi klidovém stadiu. Bez působení příslušných hormonů nezralá zůstanou. Vzhledem k tomu, že v jednom cyklu dozrává právě jedno vajíčko (pokud se omylem uvolní více, výsledkem jsou dvojvaječná dvojčata), nemusíte se bát, že byste je rychle vyplýtvaly (máte jich v sobě asi 400.000!). Zásoba bohatě stačí na celé plodné období každé ženy. Za život se každé z nás uvolní něco kolem 400 vajíček. Uvolnění vajíčka se označuje jako ovulace. Po ovulaci vajíčko putuje z vaječníku trubičkou zvanou vejcovod do dělohy (viz. děloha). Trvá mu to asi týden. Děloha se v té době (opět pod vlivem hormonů - tentokrát těch produkovaných ve vaječnících) pilně připravuje na přijetí vajíčka. Děložní sliznice se ztlušťuje a bohatě se prokrvuje. Vajíčko však těchto výhod může využít pouze v případě, že bylo oplodněno mužskou pohlavní buňkou - spermií. V drtivé většině cyklů vajíčko oplodněno není, což znamená, že děloha vyvinula tolik úsilí úplně zbytečně. Po zhruba dvou týdnech se tedy (opět pod vlivem hormonů) děložní sliznice rozpadá a odchází spolu s malým množstvím krve přes pochvu z těla ven. A tohle je právě menstruace. Trvá nejčastěji kolem 5 dnů až týden. Někdy i déle, což se některým netrpělivým chlapcům někdy hodně těžko vysvětluje. :-) Za týden už dozrává další vajíčko a celý cyklus se opakuje.

Co jsou anovulační cykly?

U mladých dívek se někdy stává, že menstruují, ale v průběhu cyklu nedochází k uvolnění vajíčka. V podstatě nemáte moc šancí poznat, jestli je váš cyklus ovulační nebo anovulační. Některé dívky mohou pociťovat při ovulaci mírnou bolest v podbřišku, ale moc bych na to nesázela. V této době je ale žena nejplodnější, takže je třeba myslet na dostatečné zajištění antikoncepcí. Pokud je cyklus nepravidelný, často to signalizuje, že minimálně některé z cyklů jsou anovulační. V mladém věku je vám jedno, jestli se vajíčko uvolňuje nebo ne, anovulační cykly v pozdějším věku však bývají častou příčinou neplodnosti. Anovulační cykly jsou důsledkem hormonální nerovnováhy a pokud se vlečou do vyššího věku, měla by se tato nerovnováha léčit.

Menopauza

Menopauza je období, které nadchází kolem 45. roku ženy a v důsledku vyhasínání funkce vaječníků (které již neprodukují dostatek hormonů) žena přestává menstruovat a ztrácí postupně schopnost otěhotnět. Tento proces je pozvolný a obvykle začíná opět znepravidelněním cyklu, menstruace je stále vzácnější, až vymizí docela. Jsou ale výjimky žen, o kterých se občas dočtete v novinách, a které mají plodné období posunuté do vyššího věku.

Menstruační hygiena

V době menstruace je třeba zvýšit starostlivost o hygienu. Rozkládající se krev může vyvolávat nepříjemné čichové vjemy, proto je dobré si alespoň 2x denně omýt pohlavní orgány teplou vodou (případně mýdlem pro intimní hygienu). Pravidelná výměna vložek či tampónů je samozřejmostí. Mladé dívky často tápou v tom, jak často je třeba tyto pomůcky vyměňovat. Je k tomu samozřejmě potřeba trochu praxe. Záleží na síle krvácení, savosti použitých materiálů, ale obecně platí, že i při velmi mírném průběhu by se vložka měla vyměňovat alespoň 3x za den. Je to kvůli tomu, aby se v takovémto vlhkém a teplém prostředí nemnožily bakterie, které by mohly způsobit infekci. Rozkládající se krev zase po určité době způsobuje nepříjemné pachové vjemy. Při pravidelných kontrolách "stavu", když jdete třeba čůrat, zhodnoťte, jestli už je čas. U tampónů je situace o něco ošemetnější. Musíte volit vždy tu nejmenší velikost tampónu, kterou potřebujete. Pokud použijete příliš velký tampón při slabé menstruaci, pak ani za 6-8 hodin, což je maximální doba, po kterou můžete nechat jeden tampon bez výměny uvnitř, není ještě plně nasáklý a jde těžko vytáhnout. Nasáklý tampon se naopak vyjímá velice snadno, vyklouzne skoro sám. Mýty o tom, že tampon vás může "ucpat" a zabránit odtoku krve, se nezakládají na pravdě. Plně nasáklý tampón prostě začne propouštět a krev odtéká přes něj. Pro tyto případy je šikovné spolu s tamponem používat tzv. slipové vložky. Jsou to tenoučké vložky, přes kalhotky nepostřehnutelné, které ale mohou účinně zabránit znečištění prádla při protečení tamponu. Dnes jsou navíc stále oblíbenější jako běžná součást každodenní ženské hygieny. Nemusí se totiž nutně používat jen při menstruaci, ale i jejich nošení v jiných fázích cyklu vám může přinést pocit jistoty, že vás nezaskočí třeba náhlý příchod menstruace nebo že vám běžný ženský výtok nezašpiní vaše oblíbené prádlo. Výrobci ženských hygienických potřeb nabízejí ohromnou paletu výrobků, není možně si nevybrat. Čeho byste si měly všímat je absorpční schopnost. Bývá naznačená "kapičkami" v rozmezí 2-4. Víc kapiček znamená větší absorpční schopnost a úměrně taky tloušťku vložky. Vložky na noc bývají nejen tlustší, ale i delší, aby se minimalizovalo riziko ušpinění ložního prádla, až sebou budete v noci mlít. Křidélka jsou šikovnou věcičkou, která zabrání zašpinění okrajů kalhotek. To hrozí vždycky, ale u vložek bez křidélek je to skoro pravidlem. Co se týče tamponů, tak velice podrobný návod k použití (včetně způsobu zavádění) je obsažen v každé krabičce.

Je menstruace nutná?

Dnešním trendem je nemenstruovat. Příchod moderní hormonální antikoncepce umožnil manipulovat s cyklem všemi možnými a nemožnými způsoby a není tedy problém menstruaci odkládat, jak dlouho je libo. Odborníci dnes mají za to, že žádná zdravotní rizika s tím spojena nejsou. Názor, že menstruace je "přirozená", taky úplně neuspěje, protože pravěké ženy nemenstruovaly prakticky vůbec, protože byly pořád buď těhotné nebo kojily. Menstruaci lze tedy do jisté míry chápat jako civilizační záležitost. Traduje se taky, že se při menstruaci čistí krev, ale ani to nelze brát vážně. Představte si, jak by na tom pak byli chudáci muži? Naopak, při menstruaci (zvláště pokud je silná), dochází ke ztrátě železa a krvinek, což může někdy způsobit chudokrevnost.

Bolesti při menstruaci

Nepříjemným průvodním jevem menstruace bývá bolestivost. U různých žen je intenzita bolesti různá, od nepatrného pocitu, že se "něco děje" až po křečovité bolesti, které ženu podstatně omezují v její běžné denní činnosti. Normální je mít bolesti mírné až střední intenzity první dva dny menstruace. Pak obvykle vymizí. Pokud máte bolesti velmi silné nebo trvají po celou dobu menstruace, určitě se poraďte s lékařem, nechcete přece trpět jako psi. Z volně prodejných léků proti bolesti jsou oblíbené např. Ibuprofen (Ibalgin), Valetol, Ataralgin aj. Při nárazovém použití 1-2 dny v měsíci se nežádoucích účinků prakticky nemusíte obávat. Doporučené dávkování ale rozhodně nepřekračujte.

Omezení při menstruaci

Fyzická omezení vyplývají částečně z toho, jak se samy cítíte. Jestli je vám nevolno nebo máte bolesti, asi se zřeknete sportovních výkonů celkem přirozeně. Při normálním průběhu se nijak zvlášť šetřit nemusíte. Sex při menstruaci se moc nedoporučuje. Možné to sice je, ale musíte se vyrovnat s tím následným nepořádkem a se zvýšeným rizikem infekce. Takže pokud do toho půjdete, tak jedině s kondomem, je-li vám vaše budoucí plodnost drahá. Druhým omezením je možnost koupání. Koupat se můžete s tamponem, ale uvědomte si, že propouští na obě strany, takže je tady zase zvýšené riziko infekce, a proto je třeba jej ihned po koupání vyměnit za nový.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama