slovníček

18. června 2009 v 15:34 | kiki |  ♫for girls♫
Amenorea
Vynechání menstruace, které muže být dočasné (v těhotenství) nebo trvalé (po menopauze).
Děloha
Hruškovitý orgán se silnými svalovými stěnami, uvnitř kterého je malá dutina. Je umístěn v malé pánvi mezi močovým měchýřem a konečníkem. Stěny dutiny pokrývá houbovitá výstelka (endometrium). V děloze během těhotenství roste embryo.
Děložní čípek (cervix)
Spodní část dělohy, chránící její vnitřek a ustící shora do pochvy.
Dysmenorea
Bolestivá menstruace, nebo bolest či nepříjemné pocity bezprostředně před jejím začátkem.
Estrogeny
Skupina hormonů, která je nezbytná pro normální ženský sexuální vývoj a pro normální funkci rozmnožovacího systému. U žen vznikají především ve vaječnících a v malém množství v nadledvinách a tukové tkáni.
Fertilita
Plodnost, schopnost zplodit a porodit dítě.
Fertilizace
Oplodnění, spojení spermie a vajíčka.
Gonadotropiny
Hormony, které stimulují aktivitu pohlavních žláz (gonád). Mají zásadní význam pro mužskou a ženskou plodnost.
Gonády
Pohlavní žlázy - varlata u mužů a vaječníky u žen.
Hypofýza
Podvěsek mozkový. Žláza produkující hormony. V hypofýze vzniká např. růstový hormon (stimuluje růst), hormon prolaktin (stimuluje produkci mléka po porodu) a gonadotropiny, které ovlivňují aktivitu pohlavních žláz.
Hypotalamus
Mozková část, jedním z jeho úkolů je koordinace funkcí nervového a endokrinního systému celého organismu. Je spojen s hypofýzou, a tím může řídit hormonální sekreci (vylučování).
Hrma (Venušin pahorek)
Oblast vyčnívající nad stydkou kostí, která se během puberty pokrývá chloupky.
Hymen
viz panenská blána
Klitoris
viz poštěváček
Kolposkop
Slouží k vyšetření mikroskopických změn zevních rodidel, pochvy a děložního čípku.
Konečník (rektum)
Krátká trubice, poslední část tlustého střeva, ve které se shromažďuje stolice vytvářená trávicím traktem.
Malé stydké pysky
Dva malé záhyby tukové tkáně a sliznice bez ochlupení ohraničující poševní vchod, podél nich se nacházejí velké stydké pysky.
Menarche
První menstruace, která nastává obvykle kolem 13. roku věku, zhruba dva až tři roky poté, co se objeví první známky puberty.
Menopauza
Ukončení menstruací v období klimakteria (přechodu). Dochází k ní mezi 45 až 55 rokem věku v důsledku snížené produkce estrogenních hormonů.
Menoragie
Prodloužené a silnější krvácení, při němž žena ztrácí 90 i více mililitrů krve (při normální menstruaci žena ztrácí asi 60 ml).
Menstruace
Pravidelně se opakující oddělování děložní výstelky provázené krvácením, k němuž dochází u žen, pokud nejsou těhotné. Menstruace je známkou toho, že žena je v období plodnosti.
Močová trubice
Trubice, kterou odchází moč z močového měchýře. U žen vyúsťuje otvorem nad vchodem poševním.
Močový měchýř
Dutý orgán, ve kterém se shromažďuje moč, v dospělosti obsáhne půl litru i více.
Ovulace
Uvolňování zralého vajíčka z vaječníků. K ovulaci dochází uprostřed menstruačního cyklu.
Panenství
Stav před prvním pohlavním stykem ženy.
Panenská blána (hymen)
Tenká ochranná blána částečně zakrývající poševní vchod. Má přirozený otvor, který umožňuje průchod tekutiny ven z těla (např. při menstruaci). V důsledku rostoucího vlivu hormonu estrogenu v pubertě se panenská blána stává velmi pružnou a rozšiřuje se. Proto je možné už od první menstruace používat menší velikosti tamponů bez obav, že se blána poškodí.
Pohlavní orgány (genitálie)
Rozmnožovací orgány. U žen k nim patří vaječníky, vejcovody, děloha, pochva, poštěváček a vulva.
Pochva (vagína)
Pružný orgán trubicovitého tvaru dlouhý 8 - 10 cm. Poševní stěny jsou pokryty poševní sliznicí. Pochvou odchází menstruační tekutina ven z těla, do pochvy při pohlavním styku proniká penis a rovněž se pochvou při porodu dostává dítě na svět.
Poševní vchod
Je umístěn mezi ústím močové trubice a konečníkem. Před prvním pohlavním stykem je uvnitř přehrazen tenkým záhybem, který se nazývá panenská blána.
Poštěváček (klitoris)
Je umístěn nad ústím močové trubice, mezi malými stydkými pysky. Je silně vzrušivý a citlivý na dotek.
Premenstruační syndrom
Kombinace tělesných a psychických příznaků, které se objevují u žen týden nebo dva před menstruací (např. zvýšená citlivost prsů, bolesti hlavy a v podbřišku, podrážděnost, deprese, únava). V některých případech nabývá takových rozměrů, že narušuje normální pracovní a sociální vztahy).
Progesteron
Ženský pohlavní hormon vytvářený v druhé polovině menstruačního cyklu ve vaječnících, a v době těhotenství také v placentě.
Speculum
Tzv. zrcátko, které se používá k roztažení stěn pochvy. Má tvar kachního zobáku s širokými hladkými zahnutými okraji.
Spermie
Mužská pohlavní buňka.
Vagína
viz pochva
Vaginoskop
Vaginoskop - světelný zdroj a sada trubiček, které se používají pro vyšetření panen
Vaječníky
Dva orgány v dospělosti velikosti švestky, umístěné na obou stranách dělohy pod vejcovody. Už v době narození jsou ve vaječníku 1 až 2 miliony vajíček, které však začínají zrát až v pubertě. Přibližně 500 vajíček dosáhne plné zralosti. Zralá vajíčka se postupně během ovulace uvolňují a putují do vejcovodu, kde mohou být oplodněna mužskou spermií.
Vajíčko
Ženská rozmnožovací buňka o průměru asi 0,1 mm. Pokud dojde k jeho oplodnění, vyvíjí se z vajíčka v děloze nejprve embryo a potom plod.
Velké stydké pysky
Dva kožní záhyby, které se v pubertě stávají plnější a uzavřenější a také porostou chloupky. Ohraničují malé stydké pysky.
Vejcovody
Úzké trubice ve tvaru trychtýře, jsou dlouhé 8 - 20 cm a vedou z horní části dělohy k vaječníkům. Vejcovody jsou zakončeny třásňovitými výběžky, které slouží k zachycení vajíčka. Přes vejcovody putuje vajíčko do dělohy.
Vulva
Oblast chránící ústí močové trubice a pochvy.
Výtok
Vylučování tekutiny z pochvy. Určitá úroveň vylučování z poševních stěn a z děložního hrdla je normální. Za abnormální výtok se považuje takový, který je příliš silný, páchnoucí, má nažloutlou či zelenou barvu a může způsobovat svědění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eva eva | 9. července 2014 v 7:41 | Reagovat

Ahoj holky, pokud máte problémy, jako já, se svými velkýmy stydkými pysky, tak se určitě podívejte na www.velkestydkepysky.blog.cz

Mně ta stránka opravdu hodně pomohla. Je super!! :))))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama