vyšetření děložního hrdla

10. června 2009 v 20:20 | kiki |  ♫návštěva u gynekologa♫
brichoZvedám nervózně telefon. Vytočím to známé číslo. "Haló, tady gynekologická ordinace. Čím můžu posloužit?" "Dobrý den, chtěla bych se objednat na stěry z děložního hrdla na středu odpoledne." Fajn, to bychom měli. Teď to jen přetrpět a zase bude klid.
Také Ti to připomíná sebe samu před rutinním gynekologickým vyšetřením? Nebo snad raději ke gynekologovi nechodíš? Věř mi, že prohlídka není jen tak pro nic za nic. Že by pan doktor neměl nic lepšího na práci, než se denně dívat na ženská přirození? Bohužel i Tvá intimní místa někdy mohou prodělat nepříjemná onemocnění.
Co vlastně lékař vyšetřuje?
Děložní hrdlo (latinsky cervix) je o nejspodnější část dělohy, který je vsazena do pochvy. Jeho stěna je tvořena silnou vrstvou hladké svaloviny a kolagenního vaziva. Na povrchu má sliznici, která jednak produkuje hlen, jehož množství se liší během menstruačního cyklu, a jednak zabraňuje vniknutí nečistot do dělohy a dále do vejcovodů.
Funkcí děložního hrdla je rozevírat se smršťovat (například se mírně roztáhne v období menstruace, aby se mohla odloučit děložní sliznice, nebo během porodu, kdy se uvolní kolagenní vazivo a je umožněn průchod plodu do pochvy.tool
Jaké nemoci mohou děložní hrdlo postihnout?
Bohužel právě děložní hrdlo a jeho sliznice může během života prodělávat změny, jejichž příčinou je například porod, potrat, chemické vlivy nebo mikroby. Ne vždy se sliznice umí dokonale uzdravit.
S děložním hrdlem je také spojena rakovina. Bohužel v dnešních dobách se objevuje ve stále nižším věku, což je spojeno se současným životním stylem. Rakovina děložního hrdla není dědičná. Je možné ji podchytit v raném stádiu právě stěry ze sliznice, které gynekolog provádí během vyšetření - díky pravidelným kontrolám u gynekologa je možné snížit riziko propuknutí onemocnění až o 85%. Zbylých 15% jsou ženy, které se vyhýbaly specializované péči. Karcinom děložního hrdla se totiž projevuje až několik let, postupně. Známky možného ohrožení jsou rozpoznatelné z buněk povrchového stěru.
Jak probíhá samotný odběr sliznice?
Posadíš se na gynekologické křeslo. Gynekolog by měl mít na rukou gumové rukavice. V oblasti zevního genitálu tě postříká dezinfekčním roztokem, aby nedošlo k možnému přenosu možné infekce. Poté ti do pochvy zasune gynekologické zrcátko ve tvaru kachní hlavy (v dnešní době je buď jednorázové - zaplatíš za něj asi 30 korun, nebo z oceli, které se za přísných podmínek dezinfikuje), poté pootevře "zobák", aby lépe viděl dovnitř tvé pochvy. Ke stěru použije tyčinku (podobná tyčince od nanuku) a kartáček. Samotné vyšetření je rychlé a bezbolestné. Ovšem, co si budeme povídat, vždy je to minimálně trošku nepříjemné.Výsledky testu by měly být do 14 dnů.
vysetrKdy na odběr jít?
Nejvhodnější doba k odběru je v polovině menstruačního cyklu. Snaž se 1-2 dny obejít bez sexuálního styku, intimní hygieny (čípky, výplachy) - to vše může výsledky ovlivnit.
Co když bude stěr pozitivní?
Ničeho se neděs. Neznamená to, že máš rakovinu. Jak již bylo řečeno může být změna způsobená například infekcí, která se dá poměrně snadno léčit. Sliznice by se měla dát během pár měsíců do pořádku. To se potvrdí na další prohlídce, kterou absolvuj do 6 měsíců.
Pokud by se však potvrdila abnormalita buněk, začne běžný rituál vykonání odběrů tkání, ozařovaní nebo alternativní léčba. Je možné i to, že ti lékař buňky na povrchu krčku vypálí. Je to méně invazivní, nicméně i toto má jistá rizika, s kterými tě gynekolog seznámí.
Jsou další možná preventivní opatření?
Ano, jsou. Nekuř, jez zdravě. Na vědomí měj pravidla bezpečného sexu. Nezapomínej na pravidelné návštěvy gynekologa. Doma zkus nadhodit téma očkování proti rakovině děložního hrdla. Jedná se o tři dávky vakcíny, které aplikuje gynekolog, nebo sestřička. Cena je cca 10 000Kč. Není to podmínkou, ale očkování se doporučuje pannám a dívkám do 20 let. Pokud pannou nejsi, nebo je ti nad 20, naočkovat se můžeš, ale může se stát, že očkování již nebude tolik efektivní.
Jak o sebe pečovat "tam dole"?
Při koupeli se vyhni parfémovaným mýdlům, určitě vyzkoušej mýdlo na intimní hygienu, nebo alespoň vlhčené intimní kapesníčky. Můžeš zkusit měsíčně používat jako prevenci intimní gely (např. Femigel - 3 tubičky, 150Kč; Femisan - 6 aplikací, 140 Kč). Nos nejlépe bavlněné sodní prádlo, které je vzdušné. O jiných možných způsobech prevence promluv s lékařem.
Takže pokud máš dlouhodobý rest, zavolej na svou gynekologickou ošetřovnu a nech se objednat. Jestliže máš jakýkoliv dotaz, napiš nám, nebo přečti další články na Slečně o gynekologických prohlídkách!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama