♫menstruace♫

milníky o menstruaci

14. června 2009 v 12:17 | kiki

kdy se dostaví první menstruace?

10. června 2009 v 20:18 | kiki
První menstruace se objevuje v různém věku. Tělo každé dívky má své vlastní biologické hodiny. Menstruace se většinou objevuje mezi dvanáctým a třináctým rokem věku, ale může se u některých dívek dostavit dříve, u jiných později. Ale ať se dostaví kdykoli, vždycky to odstartují hormony.

jaké jsou první příznaky?

10. června 2009 v 20:17 | kiki
Když se budeš pečlivě sledovat, rozpoznáš dva specifické znaky, které ohlašují tvou menstruaci: jedním je rychlý růst postavy a druhým bělavá tekutina, jejíž stopy mnoho dívek najde na svých kalhotkách. Tento výtok je přirozená sekrece z pochvy (vagíny) a znamená to, že tvé pohlavní orgány se staly aktivními. V různých obdobích vylučuje pochva menší či větší množství tekutiny. Od té doby, co si povšimneš bělavého výtoku, může často uplynout další rok nebo i dva, než se objeví první menstruace.Pomohou ti praktické intimky (jako např. intimky Carefree®). Intimky můžeš nosit každý den jako součást rutinní osobní hygieny. Nejenže ochrání tvoje spodní prádlo, ale také absorbují přebytečnou tekutinu, takže se budeš stále cítit v pohodě a svěží.

kolik dní menstruace trvá?

10. června 2009 v 20:16 | kiki
Menstruace obvykle trvá od 3 do 7 dnů. Za tu dobu tělo vyloučí asi 65 mililitrů menstruační tekutiny, což je zhruba půl šálku. Intenzita krvácení se během menstruace liší. Některé dny je krvácení silnější, některé slabší. Během dní na začátku menstruace, kdy je krvácení silnější, se vyloučí asi dvě třetiny menstruační tekutiny, v dalších dnech pak z těla odejde už jen zbývající třetina.

Jak dlouho trvá menstruační cyklus?

10. června 2009 v 20:16 | kiki

Jak dlouho trvá menstruační cyklus?

Délka cyklu se u jednotlivých dívek a žen značně liší. Průměrná délka jednoho cyklu je 28 dní, ale může také trvat 26 dní nebo dokonce 34 dní. Rozdíly v délce cyklu jsou úplně normální. Délka a intenzita menstruace je rozdílná pro jednotlivé dívky nebo ženy. Někdy může mít mladá dívka intenzivnější menstruaci než dospělá žena.Tvůj osobní rytmus se teprve musí nastavit, a to může trvat pár let. Proto neměj obavy, jestli to bude trvat delší dobu, než se menstruace začne dostavovat pravidelně. Menstruační kalendář, který najdeš na těchto stránkách, ti může pomoct lépe porozumět tomuto rytmu a vypočítat si dobu, kdy se pravděpodobně dostaví další měsíční krvácení.


Může dieta narušit moji menstruaci?

10. června 2009 v 20:15 | kiki

Může dieta narušit moji menstruaci?

Pokud budeš dodržovat přísnou dietu a drasticky se ti sníží váha, bude tvoje menstruace nepravidelná a může se i úplně zastavit.

můžu při menstruaci sportovat?

10. června 2009 v 20:14 | kiki
Při menstruaci můžeš provozovat jakýkoliv sport, záleží jen na tobě. Na mnoho dívek a žen má fyzické cvičení relaxační a uklidňující účinek. Někdy může navíc zmírnit bolestivé kontrakce dělohy. Lékaři dokonce některé aktivity menstruujícím ženám doporučují. Tampon zajišťuje účinnou ochranu při sportu a dalších fyzických aktivitách. Dovoluje volný a přirozený pohyb. Takže můžeš pokračovat ve všech činnostech a užívat si je i během menstruace. Když chceš například sportovat, jsou tampony ideální. Nechávají tě svobodně dělat to, co děláš vždycky.

menstruace

10. června 2009 v 20:14 | kiki

Synonyma: menses, měsíčky, perioda

První menstruace

První měsíčky se zpravidla objevují mezi 12-14 lety. Obecně je pozorován mírný trend k postupnému snižování věku první menstruace. Tyto limity jsou ale pouze orientační, nemusíte se hned děsit, když přijdou o dva roky dřív nebo později. Pokud vám však táhne na 18 a měsíčky nikde, je třeba nechat se gynekologicky vyšetřit (to samozřejmě můžete i dříve, pokud byste měla pocit, že je něco špatně). Nástup menstruace je nespornou známkou začátku procesu dospívání. V některých kulturách je tato událost spojena s různými rituály a bývá i důvodem ke svatbě. To v našich zeměpisných šířkách nelze doporučit. :-)

Co je menstruace?

Menstruace je pravidelná měsíční ztráta trochy krve spolu s odumřelou děložní výstelkou. Tento proces se opakuje zhruba jednou za 28 dní (proto název měsíčky). Přesná délka cyklu je ale individuální, jsou ženy, které mají cyklus 21-denní (těm tedy nezávidíme), ty šťastnější třeba i 40-denní. Na délce cyklu příliš mnoho nezáleží, důležitější je sledovat, zdali je cyklus pravidelný. Nepravidelnosti v cyklu jsou časté u mladých dívek v prvních letech po nástupu menstruace, ale časem by se měl ustálit na své periodě. Pokud je váš cyklus nepravidelný a nepředvídatelný po více než 2-3 letech od první menstruace, je to opět důvod k návštěvě gynekologa. Dívkám, které by snad laškovaly s myšlenkou použití metody plodných a neplodných dnů jako antikoncepční metody, důrazně připomínám, že zcela pravidelný cyklus je naprostou (nikoli však zcela postačující) podmínkou úspěšnosti.

Menstruační cyklus

Za všechno můžou hormony. S nástupem puberty se v podvěsku mozkovém začíná produkovat hormon, který ve vaječnících stimuluje dozrání vajíčka. Počet vajíček je dán už při narození každé holčičky, tato vajíčka jsou ale nezralá a jsou v jakémsi klidovém stadiu. Bez působení příslušných hormonů nezralá zůstanou. Vzhledem k tomu, že v jednom cyklu dozrává právě jedno vajíčko (pokud se omylem uvolní více, výsledkem jsou dvojvaječná dvojčata), nemusíte se bát, že byste je rychle vyplýtvaly (máte jich v sobě asi 400.000!). Zásoba bohatě stačí na celé plodné období každé ženy. Za život se každé z nás uvolní něco kolem 400 vajíček. Uvolnění vajíčka se označuje jako ovulace. Po ovulaci vajíčko putuje z vaječníku trubičkou zvanou vejcovod do dělohy (viz. děloha). Trvá mu to asi týden. Děloha se v té době (opět pod vlivem hormonů - tentokrát těch produkovaných ve vaječnících) pilně připravuje na přijetí vajíčka. Děložní sliznice se ztlušťuje a bohatě se prokrvuje. Vajíčko však těchto výhod může využít pouze v případě, že bylo oplodněno mužskou pohlavní buňkou - spermií. V drtivé většině cyklů vajíčko oplodněno není, což znamená, že děloha vyvinula tolik úsilí úplně zbytečně. Po zhruba dvou týdnech se tedy (opět pod vlivem hormonů) děložní sliznice rozpadá a odchází spolu s malým množstvím krve přes pochvu z těla ven. A tohle je právě menstruace. Trvá nejčastěji kolem 5 dnů až týden. Někdy i déle, což se některým netrpělivým chlapcům někdy hodně těžko vysvětluje. :-) Za týden už dozrává další vajíčko a celý cyklus se opakuje.

Co jsou anovulační cykly?

U mladých dívek se někdy stává, že menstruují, ale v průběhu cyklu nedochází k uvolnění vajíčka. V podstatě nemáte moc šancí poznat, jestli je váš cyklus ovulační nebo anovulační. Některé dívky mohou pociťovat při ovulaci mírnou bolest v podbřišku, ale moc bych na to nesázela. V této době je ale žena nejplodnější, takže je třeba myslet na dostatečné zajištění antikoncepcí. Pokud je cyklus nepravidelný, často to signalizuje, že minimálně některé z cyklů jsou anovulační. V mladém věku je vám jedno, jestli se vajíčko uvolňuje nebo ne, anovulační cykly v pozdějším věku však bývají častou příčinou neplodnosti. Anovulační cykly jsou důsledkem hormonální nerovnováhy a pokud se vlečou do vyššího věku, měla by se tato nerovnováha léčit.

Menopauza

Menopauza je období, které nadchází kolem 45. roku ženy a v důsledku vyhasínání funkce vaječníků (které již neprodukují dostatek hormonů) žena přestává menstruovat a ztrácí postupně schopnost otěhotnět. Tento proces je pozvolný a obvykle začíná opět znepravidelněním cyklu, menstruace je stále vzácnější, až vymizí docela. Jsou ale výjimky žen, o kterých se občas dočtete v novinách, a které mají plodné období posunuté do vyššího věku.

Menstruační hygiena

V době menstruace je třeba zvýšit starostlivost o hygienu. Rozkládající se krev může vyvolávat nepříjemné čichové vjemy, proto je dobré si alespoň 2x denně omýt pohlavní orgány teplou vodou (případně mýdlem pro intimní hygienu). Pravidelná výměna vložek či tampónů je samozřejmostí. Mladé dívky často tápou v tom, jak často je třeba tyto pomůcky vyměňovat. Je k tomu samozřejmě potřeba trochu praxe. Záleží na síle krvácení, savosti použitých materiálů, ale obecně platí, že i při velmi mírném průběhu by se vložka měla vyměňovat alespoň 3x za den. Je to kvůli tomu, aby se v takovémto vlhkém a teplém prostředí nemnožily bakterie, které by mohly způsobit infekci. Rozkládající se krev zase po určité době způsobuje nepříjemné pachové vjemy. Při pravidelných kontrolách "stavu", když jdete třeba čůrat, zhodnoťte, jestli už je čas. U tampónů je situace o něco ošemetnější. Musíte volit vždy tu nejmenší velikost tampónu, kterou potřebujete. Pokud použijete příliš velký tampón při slabé menstruaci, pak ani za 6-8 hodin, což je maximální doba, po kterou můžete nechat jeden tampon bez výměny uvnitř, není ještě plně nasáklý a jde těžko vytáhnout. Nasáklý tampon se naopak vyjímá velice snadno, vyklouzne skoro sám. Mýty o tom, že tampon vás může "ucpat" a zabránit odtoku krve, se nezakládají na pravdě. Plně nasáklý tampón prostě začne propouštět a krev odtéká přes něj. Pro tyto případy je šikovné spolu s tamponem používat tzv. slipové vložky. Jsou to tenoučké vložky, přes kalhotky nepostřehnutelné, které ale mohou účinně zabránit znečištění prádla při protečení tamponu. Dnes jsou navíc stále oblíbenější jako běžná součást každodenní ženské hygieny. Nemusí se totiž nutně používat jen při menstruaci, ale i jejich nošení v jiných fázích cyklu vám může přinést pocit jistoty, že vás nezaskočí třeba náhlý příchod menstruace nebo že vám běžný ženský výtok nezašpiní vaše oblíbené prádlo. Výrobci ženských hygienických potřeb nabízejí ohromnou paletu výrobků, není možně si nevybrat. Čeho byste si měly všímat je absorpční schopnost. Bývá naznačená "kapičkami" v rozmezí 2-4. Víc kapiček znamená větší absorpční schopnost a úměrně taky tloušťku vložky. Vložky na noc bývají nejen tlustší, ale i delší, aby se minimalizovalo riziko ušpinění ložního prádla, až sebou budete v noci mlít. Křidélka jsou šikovnou věcičkou, která zabrání zašpinění okrajů kalhotek. To hrozí vždycky, ale u vložek bez křidélek je to skoro pravidlem. Co se týče tamponů, tak velice podrobný návod k použití (včetně způsobu zavádění) je obsažen v každé krabičce.

Je menstruace nutná?

Dnešním trendem je nemenstruovat. Příchod moderní hormonální antikoncepce umožnil manipulovat s cyklem všemi možnými a nemožnými způsoby a není tedy problém menstruaci odkládat, jak dlouho je libo. Odborníci dnes mají za to, že žádná zdravotní rizika s tím spojena nejsou. Názor, že menstruace je "přirozená", taky úplně neuspěje, protože pravěké ženy nemenstruovaly prakticky vůbec, protože byly pořád buď těhotné nebo kojily. Menstruaci lze tedy do jisté míry chápat jako civilizační záležitost. Traduje se taky, že se při menstruaci čistí krev, ale ani to nelze brát vážně. Představte si, jak by na tom pak byli chudáci muži? Naopak, při menstruaci (zvláště pokud je silná), dochází ke ztrátě železa a krvinek, což může někdy způsobit chudokrevnost.

Bolesti při menstruaci

Nepříjemným průvodním jevem menstruace bývá bolestivost. U různých žen je intenzita bolesti různá, od nepatrného pocitu, že se "něco děje" až po křečovité bolesti, které ženu podstatně omezují v její běžné denní činnosti. Normální je mít bolesti mírné až střední intenzity první dva dny menstruace. Pak obvykle vymizí. Pokud máte bolesti velmi silné nebo trvají po celou dobu menstruace, určitě se poraďte s lékařem, nechcete přece trpět jako psi. Z volně prodejných léků proti bolesti jsou oblíbené např. Ibuprofen (Ibalgin), Valetol, Ataralgin aj. Při nárazovém použití 1-2 dny v měsíci se nežádoucích účinků prakticky nemusíte obávat. Doporučené dávkování ale rozhodně nepřekračujte.

Omezení při menstruaci

Fyzická omezení vyplývají částečně z toho, jak se samy cítíte. Jestli je vám nevolno nebo máte bolesti, asi se zřeknete sportovních výkonů celkem přirozeně. Při normálním průběhu se nijak zvlášť šetřit nemusíte. Sex při menstruaci se moc nedoporučuje. Možné to sice je, ale musíte se vyrovnat s tím následným nepořádkem a se zvýšeným rizikem infekce. Takže pokud do toho půjdete, tak jedině s kondomem, je-li vám vaše budoucí plodnost drahá. Druhým omezením je možnost koupání. Koupat se můžete s tamponem, ale uvědomte si, že propouští na obě strany, takže je tady zase zvýšené riziko infekce, a proto je třeba jej ihned po koupání vyměnit za nový.

Vše do podrobností o menstruaci

10. června 2009 v 20:13 | kiki

Vše do podrobností o menstruaci

Úvod: biologické vysvětlení
Co je to menstruace? Přibližně každý měsíc tělo ženy v reprodukčním věku vykazuje určité změny. Tento proces se jmenuje menstruace. Měsíčky (nebo menstruace) patří mezi neklamné známky dospívání. Tělo ženy se tak vlastně připravuje na budoucí možnou reprodukci (schopnost mít děti).
Co se v té době děje: uvnitř ženského těla se skrývá děloha, v níž se později vyvíjí plod (dítě). Přibližně každý měsíc se děložní sliznice mění tak, aby se v ní, v případě otěhotnění, se mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko. Pokud k oplodnění nedojde, sliznice se odloučí a pochvou vyjde z těla ven. Tomto procesu říkáme měsíčky nebo menstruace.
Proč bych o tom měla něco vědět?
Pro dívku je znalost této části těla důležitá a i ty by ses s ní měla seznámit. Lépe pak porozumíš jedné z největších událostí puberty - první menstruaci. Také poznáš, kdy bys u sebe měla mít hygienické potřeby, lépe odhadneš příznaky, jež tvůj cyklus provázejí, a později porozumíš, jak pracuje tvůj rozmnožovací systém. To se hodí, pokud se rozhodneš pro antikoncepci nebo plánované těhotenství. Více informací o reprodukčním systému najdeš v části nazvané Anatomie ženského těla a rozmnožování.
Jednotlivé fáze menstruačního cyklu
Následující řádky popisují čtyři fáze menstruačního cyklu.

První fáze - menstruace: dostala jsi měsíčky
Co se děje: tělo se zbavuje tkáně, kterou již nepotřebuje.
Podrobnější vysvětlení: během menstruace se odlučuje sliznice dělohy (endometrium) a z dělohy je vyloučena pochvou ven z těla. Menstruační "krev" pomalu odtéká. Možná se ti zdá, že silně krvácíš, ale ve skutečnosti jde o směs krve, hlenu a buněk, která svým množstvím průměrně odpovídá 6-9 pol. lžícím za měsíc. Samotná krev množstvím nepřesáhne asi 3 lžíce. Krvácení bývá červené nebo tmavší a můžeš si všimnout, že obsahuje i malé hrudky nebo sraženiny.
Druhá fáze - období před ovulací (hned po skončení měsíčků)
Co se děje: tělo připravuje vajíčko k oplodnění.
Podrobnější vysvětlení: asi v době, kdy přestáváš menstruovat, začínají vaječníky připravovat další vajíčko (oocyt), jež bude později uvolněno do vejcovodu (obvykle se vaječníky střídají a jeden měsíc zrání vajíčka zajišťuje levý vaječník, druhý měsíc pravý). Hormon estrogen současně způsobuje změnu děložní sliznice a utváří se endometrium.
Třetí fáze - ovulace
Co se děje: na tomto místě nebudeme zabíhat do podrobností - v tento okamžik se vajíčko uvolňuje z vaječníku a prochází vejcovodem. Tělo připravuje dělohu tak, aby v ní oplodněné vajíčko mohlo zahnízdit (pokud k oplodnění skutečně dojde).
Podrobnější vysvětlení: Na konci druhé fáze vyšle mozek prostřednictvím hormonů pokyn vaječníkům, že je čas uvolnit zralé vajíčko (oocyt). Uvolnění vajíčka se nazývá ovulace. Vajíčko putuje vejcovodem k děloze a děložní sliznice (endometrium) současně nabývá na objemu. Tento růst způsobuje hormon progesteron. Všechny tyto změny probíhají proto, aby tělo bylo na oplodněné vajíčko připravené. V opačném případě organismus sám pozná, že endometrium již není potřeba.
Ačkoliv se délka menstruačních cyklů může různit, období mezi ovulací a měsíčky je pevně dané - k ovulaci zpravidla dochází 14 dní před začátkem další menstruace.
Čtvrtá fáze - predmenstruační období
Co se děje: nedošlo-li k početí, děloha se připravuje na odloučení přebytečné vrstvy sliznice, jež byla určena pro oplodněné vajíčko.
Podrobnější vysvětlení: hladina hormonů, jež řídily změny děložní sliznice, pozvolna klesá. Jde o hormony estrogen a progesteron. Endometrium již nic nepovzbuzuje k dalšímu růstu. Tehdy se sliznice začíná odlučovat a to je začátek dalšího menstruačního cyklu.
Kdy dostanu měsíčky?
První menstruace se dostaví během puberty. Průměrný věk dívky se pohybuje mezi 12 a 13 lety, ale za normální věk se považuje rozmezí od 9 do 16 let. Není žádný "pravý" čas. Menstruace se objeví, až na to tvé tělo bude připraveno. Pokud ještě v 16 letech nemenstruuješ, měla bys navštívit lékaře.
Jak dlouhá bude moje menstruace a jak dlouho bude trvat můj menstruační cyklus?
Na samém začátku nebudou tvé menstruační cykly pravidelné - délka se pohybuje v rozmezí jednoho až deseti dnů. Samotná menstrauce trvá v průměrně 5-7 dnů.
Po první menstruaci můžeš mít nějakou dobu menstruační cyklus nepravidelný - jednou měsíčky dostaneš a pak třeba dlouho ne. Na další měsíčky můžeš čekat třeba i 6 měsíců! Na tom není nic neobvyklého. Než se tvé tělo nové situaci přizpůsobí, dají se termíny příští menstruace jen těžko odhadnout. Časem by se však menstruační cyklus měl sám upravit a měl by být po většinu let poměrně pravidelný. Pokud se tak nestane, zajdi si k lékaři. Jednotlivé menstruace od sebe dělívá 21-35 dnů.
Určení délky cyklu
I když si jisté pravidelnosti cyklu můžeš všimnout až po dvou letech, není marné vést si o menstruaci od začátku záznamy. (Můžeš použít náš Předpovědník měsíčků v části Co se mě týká!) Každý měsíc si v kalendáři zaškrtni nebo jinak označ dny, kdy máš menstruaci. Časem se tvůj cyklus začne srovnávat a ty si této změny postupně všimneš. Pak již odhadneš, kdy se ohlásí další měsíčky, protože budeš moci porovnat průměrnou délku předchozích menstruací. Pokud si zapíšeš i své pocity těsně před menstruací, naučíš se znát i "signály", jež tě na blížící se menstruaci upozorní.
Informace, které se ti mohou hodit
Slovo "menstruace" je latinského původu. Jeho základem je slovo menses, jež znamená "měsíc". Už to ti mnohé napoví. Jestli jsi někdy slyšela kamarádky mluvit o "těch dnech v měsíci", patrně ses dovtípila, že ženy menstruují každý měsíc.
Menstruační cyklus je období ohraničené prvním dnem jedné menstruace a prvním dnem menstruace následující. Doba mezi nimi se přibližně rovná jednomu lunárnímu měsíci (průměrný cyklus trvá 28 dnů). Menstruační cyklus má několik fází. (Viz výše, "Jednotlivé fáze menstruačního cyklu".)
Při narození máš úplný a definitivní počet vajíček! Během života tvé tělo uvolní asi 500 zralých vajíček.

nejčastější příznay menstruace

10. června 2009 v 20:10 | kiki
Napětí v prsou, nadmuté břicho, výkyvy nálady, nespavost... Mnoho příznaků je možné pozorovat už před začátkem menstruace. Naštěstí ženy a dívky, které v tomto období mívají problémy, trpí pouze několika málo příznaky. U některých se spíš než únava a podrážděnost objeví oteklá, citlivá prsa nebo podrážděný žaludek.Takové příznaky často mizí, když se menstruace rozběhne, ale u 30 % žen mohou přetrvávat ještě dalších několik dní.
 
 

Reklama