♫návštěva u gynekologa♫

Kdy je potřeba navštívit gynekologa?

10. června 2009 v 20:26 | kiki

Kdy je potřeba navštívit gynekologa?

Kdy je potřeba navštívit gynekologa?
Jestliže:
 • menstruace nezačne cca do 16let
 • máš-li ji najednou nepravidelnou nebo neobvykle bolestivou
 • když tě bolí v podbříšku,
 • potřebuješ-li antikoncepci
 • chceš-li se jen obyčejně ujistit, je-li vše v pořádku
 • máš podobné problémy

  je třeba navštívit ženského lékaře nebo lékařku.
  Vyber si takového, kterému budeš důvěřovat-poradit ti může mamka,kámoška nebo lékařka, ke které běžně chodíš.
  Na vyšetření si vezmi delší tričko nebo košili, ve které se budeš cítit lépe, až půjdeš bez kalhotek na gynekologické křeslo. Na něj se položíš a roztažené nohy položíš na opěrky.
  Doktor/ka prohmatá břicho zvnějšku i zvnitřku (pochvou, případně u dívek s panenskou blánou konečníkem), provede zrakovou kontrolu pomocí spekula (nástroje se zrcátkem),
  může také udělat výtěr slizu z děložního hrdla, který dá mikroskopicky vyšetřit. Někdy provede hmatovou kontrolu nader, k prevenci nádorů. Citlivý lékař ti vždy vysvětlí potřebné-neboj se ho stručně zeptat na to, co považuješ za důležité, na případné otázky odpovídej upřímě a co nejpřesněji. Měla bys vědět, kdy jsi měla poslední menstruaci, je vhodné, když si začátek i trvání menstruace poznamenáváš do kalendáříku-jsou to významné informace při případných obtížích.


Na co se může pan/í doktor/ka ptát

10. června 2009 v 20:23 | kiki

Na co se může pan/í doktor/ka ptát

-Máš na něco alergii?

-Co menstruace?

-Je pravidelná?

-Jak dlouhý je cyklus?

-Trpíš onemocněním, a vyskytuje se nějaké v rodině?

-Mělas infekci pohl.org.?

-Prodělalas nějaké operace?

-Vyskytly se pohlavní choroby?

-Mělas pohlavní styk?

-Bereš pravidelně léky?

-Bralas někdy antikoncepci?

-Kouříš?

-Tvoje váha?

-Tvoje výška?

gynekologické preventivní prohlídky

10. června 2009 v 20:22 | kiki

Kdy začít ….

Spoustu dospívajících dívek poprvé na gynekologii dovedou teprve nějaké potíže, ať už jde o problémy s menstruací, výtoky, bolesti či svědění zevního genitálu. Zejména kvasinkové infekce jsou natolik běžné, že máme reálnou šanci prožít si svou první epizodu ještě před zahájením pohlavního života. Pokud máme štěstí a problémy se nám vyhýbají, je každopádně záhodno gynekologa navštívit ještě před prvním pohlavním stykem. Lékař pomůže s výběrem antikoncepce, případně nás rovnou vybaví receptem na příslušné pilulky a také vysvětlí, jak se chovat v případě, kdy dojde k nečekaným problémům (protržení kondomu, zapomenutí pilulky aj.).
Častým dotazem dívek je, zda gynekolog pozná, jestli je dotyčná panna. Vězte tedy, že až na některé extremní případy to pozná. Inspekce stavu vaší panenské blány budete nicméně ušetřeny, neboť se na váš stav lékař dotáže už při úvodním pohovoru. Nebuďte tedy dotčena, když se vás lékař zeptá, zda jste již měla pohlavní styk a dokonce si to poznačí do karty. Tato informace je pro další vyšetření klíčová, protože u panen lékař použije jiné vyšetřovací postupy a některá vyšetření z technických důvodů neprovede vůbec. O tom jak probíhá úplně první gynekologická prohlídka je podrobně psáno zde: Poprvé ke gynekologovi, dále se tedy budeme zabývat průběhem standardní preventivní prohlídky u sexuálně aktivních žen. Předpokládáme tedy stav, kdy nás nic netrápí, ale jelikož jsme zodpovědné ženy, jednou ročně se chtě nechtě vypravíme na kontrolu. Pokud se někdy zapomeneme objednat, je dobré to napravit co nejdříve. Platí zlaté pravidlo "lépe pozdě, nežli později".

Anamnéza

Při každé návštěvě s vámi lékař před vyšetřením probere váš zdravotní stav, případné obtíže, antikoncepci a zeptá se na datum posledních měsíčků. Tato informace je důležitá, protože v průběhu cyklu se vaše pohlavní orgány malinko mění a je důležité, aby si lékař mohl spojit to, co vidí, s konkrétní fází menstruačního cyklu. Výrazně to přispěje ke kvalitě diagnostiky. Obecně se doporučuje preventivní prohlídky plánovat v prvním týdnu po menstruaci.

Prohlídka prsou

Přestože prohmatání prsou není v českých gynekologických ordinacích ještě zcela běžné, mělo by být součástí preventivní prohlídky a neměla byste se tedy vůbec podivovat nad tím, pokud vám je lékař provede. Bohužel, řada lékařů tuto proceduru vynechává. Pokud o vyšetření prsou máte zájem a váš lékař se k němu nemá, promluvte si s ním o tom. Přinejmenším by vás měl na požádání naučit, jak si samovyšetřování prsou provádět doma sama. Pokud víte, že se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu nebo jste si náhodou nahmátla podezřelý útvar v prsu, na vyšetření trvejte.

Vyšetření genitálu

Vyšetření genitálu je patrně nejneoblíbenější součástí gynekologické prohlídky, ale řekněme si upřímně, zároveň i nejdůležitější. Lékař při něm může diagnostikovat záněty pochvy, děložního čípku, některé nádory či infekční onemocnění typu kondylomat. Hlavním motivem gynekologické prevence je včasný záchyt přednádorových stavů na děložním čípku. O příčinách a prevenci vzniku tohoto onemocnění jsme informovali zde: Očkování proti HPV. Očkované dívky a ženy by ovšem rozhodně neměly podléhat falešnému pocitu bezpečí a na gynekologickou prevenci nezanevřít, protože ani očkování není 100% účinné.
Aby se lékař k děložnímu čípku vůbec dostal, použije gynekologická zrcadla, která mohou být buď plastová (na jedno použití) nebo kovová (opakovaně sterilizovaná). Ta roztáhnou poševní stěny od sebe a umožní přístup k čípku. Zavedení zrcadel sice nebolí, ale bývá vnímáno nepříjemně (kovová zrcadla navíc studí). Gynekolog pak detailně prohlédne děložní čípek tzv. kolposkopem, což je přístroj, který si můžete představit trochu jako mikroskop (s menším zvětšením).

Cytologie

Z čípku lékař odebere speciální štětičkou stěr pro cytologické vyšetření. Po cytologickém odběru obvykle nekrvácíte (s výjimkou situací, kdy máte na čípku už nějaký existující problém) a tento výkon vás neomezuje v sexuální aktivitě. Vlastní cytologickou analýzu vzorku provádějí pod mikroskopem pracovníci akreditované laboratoře, kam se vzorky odesílají. Hodnotí se tvar buněk, počet jejich jader a jiné abnormality. Výsledky cytologie se uvádějí jako tzv.stupně CIN. Zatímco stupeň I představuje normální nález, vyšší čísla značí menší či větší rozsah dysplazie tedy přednádorový stav. Jelikož cytologické vyšetření zahrnuje subjektivní lidský faktor, jeho kvalita je závislá na profesionalitě pracovníka laboratoře a je veřejným tajemstvím, že pravděpodobnost falešně negativního ale i falešně pozitivního výsledku je poměrně vysoká. Proto nemá smysl se špatným výsledkem předčasně děsit.

Histologie

Pokud cytologické vyšetření naznačilo dysplazii, lékař si vás s největší pravděpodobností pozve na odběr dalšího vzorku, tentokrát pro histologické vyšetření. Toto vyšetření je o něco agresivnější než běžný cytologický stěr, proto se provádí za lokálního umrtvení. Lékař speciálními kleštičkami vystřihne z čípku kousek podezřelé tkáně. Po takovém zákroku počítejte s mírným krvácením a také s tím, že vám lékař na určitou dobu zakáže pohlavní styk. Histologické vyšetření má mnohem větší vypovídací hodnotu než cytologie, protože se při něm nehodnotí pouze jednotlivé buňky, ale uspořádání jednotlivých vrstev buněk mezi sebou navzájem. To je při (před)nádorových stavech charakteristickým způsobem pozměněno. Histologie tedy lékaři poskytne informaci o tom, zda je dysplazie skutečně přítomna a zda je mírná nebo závažná. V prvním případě se nejčastěji volí metoda pozorování. To si lékař může dovolit proto, že změny na čípku se vyvíjejí pozvolna - od vzniku dysplazie k rozvoji rakoviny uběhne typicky i mnoho let. Lékař si vás tedy pouze pozve na kontrolu o něco dřív než obvykle (3-6 měsíců) a sleduje, jak se dysplazie vyvíjí. Dobrou zprávou je, že mírné dysplazie někdy samy od sebe vymizí bez nutnosti jakéhokoli zákroku.

Konizace

Pokud se situace vyvíjí opačným směrem, lékař vás patrně pošle do nemocnice na drobný operační zákrok v celkové anestézii tzv. konizaci neboli plastiku děložního čípku. Při něm vám v narkóze z čípku vyříznou postiženou tkáň ve tvaru kužele včetně bezprostředně přilehlé zdravé tkáně. U žen, které ještě nerodily se dbá na to, aby nebyla odstraněna zbytečně velká část čípku, aby bylo co nejméně narušeno pozdější těhotenství. Pokud byl nález z histologie obzvlášť závažný a odhalil již počínající rakovinu, přistoupí se k radikálnějšímu řezu. Útěchou vám budiž fakt, že při roční frekvenci návštěv na gynekologii je riziko vážného nálezu opravdu minimální. Týká se spíše žen, které na preventivní prohlídky nechodí a na gynekologii se objeví až ve chvíli, kdy mají problémy.
Jakkoli se vám můžou zdát preventivní prohlídky nepříjemné, uvědomte si, že jsou život zachraňující a že je mnohem lepší vydržet chvilku nepohodlí na gynekologickém křesle než onemocnět rakovinou děložního čípku, která se z neléčených a nekontrolovaných dyplazií dříve či později rozvine. Asi je zbytečné podotýkat, že léčba rakoviny je o několik tříd nepříjemnější a výsledek navíc značně nejistý.

Vyšetření pohmatem

Při preventivní prohlídce vám lékař též prohmatá orgány malé pánve (vaječníky, vejcovody, děloha). Prohmatává se přes pochvu (u panen před konečník) a břišní stěnu. Někdy bývá toto vyšetření doplněno ultrazvukovým vyšetřením. Při pohmatovém vyšetření lékař posuzuje tvar, velikost a polohu těchto orgánů, může zachytit například cysty, nádory nebo zánět.

Pozná lékař při preventivní prohlídce infekční choroby?

Není infekce jako infekce. Zatímco bakteriální, kvasinkový nebo trichomonádový zánět lékař pozná leckdy už pouhým okem, existuje celá řada infekcí, které lékař při rutinní prohlídce nezachytí. Příkladem budiž HIV, chlamydie nebo třeba HPV. Pokud se nemoci nezačnou projevovat, což může trvat léta, lékař je bez vaší pomoci nezachytí. Rutinní testování na tyto nemoci se neprovádí, jelikož by to bylo nesmírně časově i finančně náročné. Pokud však lékaře upozorníte, že máte podezření na to či ono a test si vyžádáte, měl by vám jej provést, může však za ně požadovat úplatu. Na náhodný záchyt tohoto typu chorob tedy rozhodně nespoléhejte a své případné rizikové chování a jeho důsledky s lékařem vždy diskutujte. Jen tak vám může opravdu pomoci.

Slovníček

Dysplazie - předrakovinné stadium charakteristické abnormálním růstem buněk.
CIN - "cervikální intraepiteliální neoplazie", dysplazie děložního čípku.
Cytologie- mikroskopické hodnocení buněk setřených při gynekologickém vyšetření z děložního čípku (případně poševní stěny nebo zevních rodidel) a přenesených na sklíčko.
Histologie- mikroskopické hodnocení malého kousku tkáně odebraného z nemocného orgánu. (Vzorky se fixují formaldehydem, zalévají se do parafínových bločků a tenké řezy se prohlíží na podložním sklíčku pod mikroskopem). Umožňuje posoudit charakteristické změny tkáně a vyjádřit se k závažnosti a prognóze onemocnění.
MOP - "mikrobiální obraz poševní", výtěr z pochvy sloužící k určení příčiny vaginálního výtoku, mikroskopické hodnocení obarvených nátěrů na sklíčku (přítomnost bakterií, kvasinek, trichomonád).
Kolpitis - zánět pochvy
Cervicitis- zánět děložního čípku
Cervix- děložní čípek
Konizace - diagnostický a zároveň léčebný malý operační výkon, kdy je vytnuta malá část děložního čípku ve tvaru kužele ke zjištění (a odstranění) přednádorových změn na čípku, provádí se převážně v celkové anestezii a je spojena s jednodenní hospitalizací.

další kecy o vyšetření

10. června 2009 v 20:21 | kiki

Jak vypadá vyšetřeníLékař tě nejprve prohlédne vstoje - podívá se, zda máš vytvořené ochlupení pod paží a zda jsou správně utvářené prsy.


Lékař tě požádá, aby ses položila na záda na vyšetřovací stůl (křeslo) a nohy si opřela o tzv. třmeny. Nejlépe se na stůl položíš tak, že si k němu stoupneš zády a posadíš se na krajíček stolu, pak se položíš a nohy si dáš na podpěry. Neboj se, lékař ti napoprvé určitě pomůže. Na gynekologickém stole prohlédne nejprve zevní rodidla - poštěváček (klitoris), malé a velké stydké pysky, poševní vchod a panenskou blánu.


Potom gynekolog použije speciální nástroj. Pokud jsi panna, používá se tzv. vaginoskop, což je úzká trubička, která se bezbolestně může zavést do pochvy i při neporušené panenské bláně. Pokud panna nejsi, použije se tzv. speculum - poševní zrcátko. Prohlédne pod světelnou kontrolou pochvu, čípek děložní a odebere vatovou štětičkou stěr z čípku na vyšetření. Odběr buněk štětičkou umožní provést mikrobiální vyšetření a další, tzv. onkocytologické, které je důležité pro prevenci rakoviny děložního čípku.


Pak lékař vyndá vaginoskop nebo zrcátko z pochvy a vyšetří tě pomocí rukou. Pokud jsi panna, zavede ti jeden prst do konečníku (neboj, nebolí to). Dívkám, které už měly styk, zavede lékař prst do pochvy, druhou rukou se dotkne podbřišku a pohmatem zjistí velikost, tvar a uložení dělohy a vaječníků. Může tak odhalit i známky vnitřního zánětu, případně změny na vaječnících či děloze.


No a je to. Vyšetření skončilo a ty se můžeš jít do kabinky obléct. Pak s tebou lékař projedná výsledek vyšetření (stěr se posílá do laboratoře, takže o výsledek si stačí v určené době zavolat) a případně ti předepíše léky. Také ti řekne, kdy bys měla přijít na další kontrolu.


Pokud nemáš žádné problémy, měla bys chodit na preventivní gynekologické vyšetření jednou ročně. V případě, že užíváš antikoncepci, budeš absolvovat prohlídku zřejmě dvakrát do roka.
Lifestyle MediaShow

vyšetření od A do Z....

10. června 2009 v 20:20 | kiki
Úvod - kdo takové vyšetření provádí?
Jdu ke gynekologovi! To bude legrace!
Dobře, dobře - většina z nás nejde na první gynekologickou prohlídku PŘESNĚ s takovými pocity. Víme, že gynekologická prohlídka není zrovna procházka růžovým sadem, ale většina dívek a žen tvrdí, že to poprvé nebylo tak hrozné, jak čekaly. Vyšetření bývá bezbolestné a trvá přibližně jen 10 minut.
Takže přečíst celou tuto pasáž ti patrně bude trvat déle. Dej se do čtení, získej o tom více informací a přestaň se bát. Čím více toho budeš vědět, tím lépe vyšetření zvládneš.
Kdo gynekologické vyšetření provádí?
Gynekologické vyšetření provádí gynekolog, odborník se specializací na ženské pohlavní orgány a sexuální otázky. Tito lékaři bývají zároveň i porodníky, takže dohlížejí na průběh těhotenství a "rodí" děti, tedy jsou u ženy v čase porodu.
Pro zjednodušení budeme na této stránce odborníka-gynekológa, který vyšetření provádí, nazývat "lékař".
Lékaře si můžeš najít několika způsoby. Mnoho lidí se domnívá, že nejlepší je doporučení. Zeptej se kamarádky nebo někoho z rodiny, ke komu chodí. Máš-li uzavřené zvláštní zdravotní pojištění, zeptej se v pojišťovně, jestli nemá seznam smluvních lékařů. Nebo můžeš obvodního lékaře či jeho zdravotní sestru požádat o doporučení.
K čemu je gynekologické vyšetření dobré?
Ve většině případů jde o rutinní prohlídku. Existují však důvody, proč by se k ní dospívající dívka nebo žena měla odhodlat:
 • Je ti 18 let a ještě jsi nebyla na gynekologickém vyšetření
 • Je ti 16 let a ještě jsi nezačala menstruovat
 • Máš zdravotní potíže - např. bolesti při menstruaci nebo PMS
 • Již 1-2 roky menstruuješ, ale měsíčky se stále nedostavují pravidelně
 • Míváš nepravidelnou menstruaci nebo ti více než třikrát menstruace zcela vynechala
 • Pochva tě svědí, je zarudlá, citlivá, oteklá nebo je neobvykle cítit
 • Máš neobvyklý výtok - jde o jakýkoliv výtok, který má jinou konzistenci, barvu nebo množství než obvykle
 • Opravdu silně krvácíš, na tvé menstruaci je něco neobvyklého nebo trvá déle než 7 dní (neobvykle silné krvácení se pozná tak, že si za necelou hodinu musíš vyměnit tampón super nebo vložku super)
 • Při močení cítíš pálení nebo musíš chodit velmi často
 • V pánevní oblasti jsi utrpěla zranění
 • Vedeš sexuálně aktivní život
 • Uvažuješ o prvním pohlavním styku a potřebuješ se poradit o vhodné antikoncepci a bezpečném sexu
 • Domníváš se, že jsi v jiném stavu
 • Domníváš se, že jsi se mohla nakazit sexuálně přenosnou chorobou
 • Stala ses obětí sexuálního útoku
Jak si zpříjemnit gynekologické vyšetření
Nervozita a rozpaky jsou při gynekologickém vyšetření na místě - prostě nejsme zvyklé takovýmto způsobem odhalovat své intimní partie! Pamatuj si, že vyšetřující lékař udělal takových vyšetření již stovky, ne-li tisíce. Pro něj nebo pro ni je to naprosto běžný úkon, srovnatelný s kontrolou krčních mandlí. Zkus si to tak nebrat.
Máme pro tebe několik rad, jak si gynekologické vyšetření pokud možno zpříjemnit.
Buď vybíravá
Na vyšetření můžeš jít ke komukoliv chceš (v mezích tvé pojistky, pokud nějakou máš). Pokud tě někdo jiný odkáže ke konkrétnímu lékaři, zeptej se, zda-li se s ním snadno hovoří, protože to je velmi důležité. Možná ti lépe vyhovuje lékař nebo naopak lékařka - to záleží jen na tobě. Důležitější než pohlaví je pocit, jaký z toho člověka máš - ať už jde o ženu nebo o muže. Po setkání s lékařem ti nic nebrání odejít. Pokud ti z nějakého důvodu nevyhovuje, využij svého práva a jdi jinam.
Vyžádej si při vyšetření přítomnost sestry
Až si budeš domlouvat termín návštěvy, zeptej se, jestli u vyšetření bývá sestra - vždy, někdy nebo nikdy. To ti pomůže rozhodnout, jestli má jít na vyšetření někdo s tebou.
Přiveď si kamarádku
Podpora někoho známého vždycky potěší. Zvláště když se musíš vyrovnat s novými zkušenostmi. Dobrým příkladem je právě první gynekologická prohlídka. Možná bys tam chtěla jít s mámou. Pokud nemá čas, požádej starší sestru, tetu, jinou příbuznou nebo kamarádku. Doprovod může být s tebou v ordinaci nebo během rozhovoru s lékařem - nebo na obou místech. Rozhodnutí, zda-li s sebou někoho chceš nebo ne, záleží pouze na tobě.
Jasně řekni, co máš na srdci
Až si budeš telefonicky domlouvat termín, řekni sestře nebo telefonistce, že jdeš na první vyšetření. Požádej o delší schůzku, aby sis s lékařem mohla popovídat a podrobně se ho na vše vyptat.
Promluv si o tom
Jestli jsi z blížící se prohlídky nervózní, popovídej si o tom s někým, kdo už ji má za sebou. Můžeš oslovit starší sestru, mámu, jinou příbuznou nebo kamarádku. Možnost vypovídat se možná zmírní tvou úzkost.
Příprava na vyšetření - otázky
Koupel nebo sprcha ráno před vyšetřením je dobrý nápad. Patří k základní hygieně a alespoň nebudeš myslet na to, jsi-li dost čistá.
Pokud dostaneš menstruaci zrovna v termínu vyšetření, odlož termín schůzky o týden nebo dva. Alternativně se můžeš rozhodnout, že k lékaři přeci jen zajdeš, ale budete si pouze povídat.
Zapiš si datum posledních měsíčků. O svém menstruačním cyklu bys měla mít přehled. Také si můžeš udělat seznam příznaků, které tě obtěžují, a vzít ho k lékaři s sebou.
Otázky
Gynekologické vyšetření můžeš využít k procvičení konverzace o zdraví. Celé generace se lidé lékařů na nic neptali - ani na zvolený postup, ani na aplikované léky. Tak to vidíš! Ptej se, jako by na tom záviselo tvé zdraví, protože to tak opravdu je.
Před návštěvou lékaře si připrav seznam otázek. Pomoci ti může také pasáž o menstruaci nebo ženských pohlavních orgánech na našich stránkách. Po jejím přečtení budeš mít jasnější představu o tom, co se s tvým tělem děje a ujasníš si, co chceš přesně vědět.
Lékaře se můžeš vyptat ještě před vyšetřením, když se s ním seznamuješ, během vyšetření nebo až po něm. NIKDY se neboj ptát. Jestli se ti s tímto konkrétním lékařem špatně hovoří, nebo na tvé otázky vůbec neodpovídá, pak je možná vhodné jít k někomu jinému. Určitě bys stála o takového lékaře, kterého se ptát můžeš a který ti naslouchá. Každého lékaře by ses měla zeptat, jaká vyšetření ti bude dělat, proč je bude dělat, jak působí předepisované léky a co můžeš od celého zákroku očekávat.
V následující části najdeš údaje a seznam věcí, jež by sis možná na vyšetření ráda vzala s sebou:
 • Data poslední menstruace (začátek a konec)
 • Délka menstruace a cyklu
 • Seznam otázek pro lékaře a témata, o nichž by sis s ním ráda promluvila
 • Názvy užívaných léků. (Zapiš si jméno a dávkování, nebo si lahvičku s lékem přibal do kabelky a lékaři ji prostě ukaž.)
Možná tě zajímají sexuálně přenosné choroby, antikoncepce nebo těhotenství. Tvůj lékař ti může odpovědět na konkrétní otázky a pravděpodobně ti dá informační brožury, ze kterých se dozvíš víc. Hlavně se nesmíš zapomenout zeptat a proto si to raději zapiš.
Odpovědi na otázky při vyšetření
Několik prvních minut se neliší od jiných vyšetření. Lékař tě asi vyzve, aby sis sedla. Pokud budeš nesvá a nervózní, řekni mu, že je to tvé první vyšetření tohoto druhu. Tím uvedeš první téma hovoru a samotné ptaní ti půjde lépe. Lékaři nebo lékařce by po takovém úvodu také mělo být jasné, že ti bude muset několik věcí podrobněji vysvětlit a připraví tě na samotné vyšetření. Někteří lékaři se rozpovídají i bez ptaní, jiné to bez přímé otázky nenapadne.
Po tomto úvodu se tě lékař vyptá na tvůj celkový zdravotní stav a menstruaci. Co bude chtít vědět:
Kdy jsi měla poslední menstruaci?
Samozřejmě, že pokud jsi ještě nezačala menstruovat, nemá cenu si nad odpovědí lámat hlavu! Pokud už jsi menstruaci měla a data si zapisuješ, pak budeš znát i přesnou odpověď. Lékaře taky zajímá, kdy jsi dostala svou vůbec první menstruaci - tak si to zkus vzpomenout.
Kolik dnů tvá menstruace trvá?
Lékař chce vědět, kolik dnů krvácíš a jak silně. Pokud začneš krvácet a pak ti menstruace třeba na den vynechá, nezapomeň to zmínit.
Jak u tebe krvácení probíhá?
Krvácení se může měnit - slabé možná přechází v silnější, jasně červená krev postupně tmavne nebo až hnědne. Možná si všimneš i sraženin.
Jak dlouhý je tvůj menstruační cyklus?
To zjistíš následujícím způsobem: několik měsíců v řadě si zapisuj první den menstruace a poté spočítej dny mezi nimi.
Máš nějaké příznaky, které ti znepříjemňují život?
Na tomto místě uveď případné křeče, špinění mezi menstruacemi, svědění, zapáchající výtok nebo cokoliv jiného, co tě v souvislosti s genitáliemi nebo pohlavními orgány zneklidňuje.
Chceš mi ještě něco říct?
 • Pokud se tě lékař nezeptá, začni se ptát sama. Možná máš ještě další otázky - třeba tě zajímá antikoncepce, speciální testy (na sexuálně přenosné choroby nebo HIV) a pohlavní styk.
Gynekologické vyšetření - kontrola zrakem
Až budeš znát všechny odpovědi, lékař nebo sestra tě vezmou do vyšetřovací místnosti. Před samotným vyšetřením si zajdi na toaletu - vyšetření pohlavních orgánů se lékaři přes plný močový měchýř hůře provádí a ani tobě nebude příjemné. Pravděpodobně tě lékař nebo sestra požádá o vzorek moči a dá ti proto sebou příslušnou nádobku na moč.
Další rady:
 • Pokud ti lékař neřekne jinak, svlékni si i kalhotky a podprsenku. Většina lékařů nicméně netrvá na odložení ponožek!
 • Posaď se na kraj vyšetřovacího stolu a uvolni se
Až budeš převlečená, lékař nebo sestra se vrátí a zkontrolují tvou váhu a krevní tlak. Lékař si potom možná poslechne i tvé srdce a plíce a zkontroluje štítnou žlázu (v krční oblasti) a břicho.
Kontrola zrakem
Během vyšetření budeš ležet na zádech. Hýždě budeš mít na kraji stolu a paty v kovových opěrkách. Lékař nebo lékařka sedí u konce vyšetřovacího stolu, aby mohla vyšetřit tvé vnější a některé vnitřní orgány. Při vyšetření bude mít lékař speciální rukavice.
Tato část vyšetření ti může připadat divná a ty můžeš být velice nesvá. Co v takové situaci můžeš dělat, aby ses cítila trochu lépe:
 • Požádej lékaře nebo lékařku, ať ti průběžně říká, co bude dělat. Alespoň budeš vědět, co čekat. V některých případech ti trocha mluvení může celou situaci ulehčit.
 • Zhluboka dýchej a zkus se uvolnit. (Podaří-li se ti uvolnit, povolí i svaly v pánevní oblasti.)
 • Jsi-li na rozpacích, řekni o svých pocitech lékaři. Už to, že své pocity vyslovíš, ti uleví. (Řekni třeba, "to je tak divný pocit".)
 • Máš-li hlavu v nepohodlné poloze, požádej o polštář.
 • Zajímá tě tvé vlastní tělo? Požádej o zrcadlo a sleduj, jak lékař provádí vyšetření vulvy. Během další části můžeš sledovat i vyšetření pochvy kovovým lékařským zrcátkem.
Vyšetření kovovým zrcátkem
Lékařské zrcátko je nástroj, který se vsune do pochvy a tam se opatrně rozevře, aby lékař mohl zkontrolovat sliznici pochvy a děložní hrdlo (na konci pochvy) a odebrat vzorky pro další testy. Zrcátko může být z umělé hmoty nebo z kovu. Pokud je kovové, může tě studit.
Na začátku vyšetření ucítíš zrcátko a ruce lékaře kolem vulvy a ústí pochvy. Zasunování zrcátka dovnitř může být trochu nepříjemné, ale nemělo by být bolestivé. Spíše bys měla cítit tlak. Zůstaň uvolněná (nezapomeň zhluboka dýchat), protože tím povolíš i svaly v pánevní oblasti.
Pokud je probíhající zákrok bolestivý nebo ti není příjemný, řekni o tom lékaři, který může celou věc napravit. Pro dívky, které ještě neměly pohlavní styk nebo mají velmi pevné svaly kolem ústí pochvy, se lépe hodí menší zrcátko.
V této části vyšetření řada žen raději myslí na něco jiného. Zkus zavřít oči a myslet třeba na vlny omývající pláž, oblíbenou písničku nebo svůj program po skončení vyšetření! Jiné dívky si naopak nechají vysvětlit, co přesně lékař dělá - konverzace jim pomůže situaci lépe zvládnout. Vyzkoušej, která varianta je ti příjemnější.
Několik slov o panenské bláně a panenství
Pannou je podle definice ta dívka nebo žena, která ještě neměla pohlavní styk. Někteří lidé se však ještě dnes domnívají, že pannou je ta dívka nebo žena, jejíž panenská blána je neporušená. Tento názor neodpovídá skutečnosti.
Můžeš být pannou a zároveň mít porušenou panenskou blánu. Jak? Třeba díky fyzicky náročnému sportování nebo i jízdě na kole.
Cytologické vyšetření děložního hrdla a další testy
Když je zrcátko zavedeno do pochvy, lékař může odebrat vzorek buněk z děložního hrdla. To je cytologické vyšetření. Dělá se proto, aby se zkontrolovalo, že buňky děložního hrdla jsou v pořádku. Odebrání vzorků je velice snadné a neliší se od používání kosmetických vatových tyčinek.
Při cytologickém vyšetření lékař lehce setře povrch děložního hrdla malou špachtličkou (trošku se podobá dřívku od nanuku). Tento vzorek buněk se potom rozetře na sklíčko a pošle do laboratoře. Vyšetření obvykle není bolestivé a trvá jen několik vteřin. V některých případech ale bývá trochu nepříjemné a mohou je provázet křeče. Po cytologickém vyšetření můžeš mít lehký výtok, ale to je v pořádku.
Cytologické vyšetření by se mělo dělat jednou za rok. Buď od osmnácti let nebo od okamžiku, kdy žena začne být sexuálně aktivní. Cytologické vyšetření nelze provést při menstruaci.
Lékař může udělat i další testy včetně mikrobiálního obrazu pochvy a kultivace. Měření pH poševní tekutiny může pomoci při odhalování infekce. Žádný z těchto testů by neměl být bolestivý nebo hodně nepříjemný.
Vyšetření pohmatem, kontrola prsou a další prohlídky
Po vyjmutí zrcátka lékař jemně vyšetří tvé pohlavní orgány. To je vyšetření pohmatem, které lékař provede oběma rukama. Zkontroluje tak velikost, tvar, konzistenci a polohu děložního hrdla a dělohy.
Jak to probíhá: Lékař jednou rukou tiskne tvůj podbřišek a jeden až dva prsty druhé ruky v rukavici potřené lubrikačním gelem zavede do pochvy. Obě ruce se potom jemně pohybují ze strany na stranu, dokud lékař nenajde vaječníky a nezkontroluje všechna místa, která se mu zdají podezřelá nebo citlivá.
Toto vyšetření může být trochu nepříjemné, protože vaječníky citlivě reagují na tlak. To neznamená, že je s tebou něco v nepořádku. Pokud máš bolesti, upozorni na ně lékaře - vyšetření nemá za cíl zjistit, kolik toho vydržíš. Lékař se ti po upozornění může trochu přizpůsobit a navíc pro něj tvá informace může být i důležitá.
Vyšetření prsou
Teď už se návštěva chýlí ke konci! Při vyšetření prsou se lékař postaví vedle stolu a pohmatem bude hledat nejrůznější bulky nebo hrbolky v prsní tkáni. Lékař krouživými pohyby prstů zkontroluje okolí prsou - trošku ti to bude připomínat hnětení těsta, jen o hodně jemnější! Navíc stiskne každou bradavku a zkontroluje výtok. Toto vyšetření je rychlé a snadné - a nebývá nepříjemné.
Je důležité, aby ses naučila vyšetřovat svá prsa doma. Vyšetření není těžké a opravdu ti může prospět. Lékař ti možná vysvětlí jak na to - proto dávej pozor! Pokud ti to nenabídne, požádej o instruktáž ty sama. (Podrobný výklad najdeš také na těchto stránkách.)
Vyšetření konečníku
Už sis myslela, že to končí a lékař se rozhodne (příliš často se to nestává), že přikročí k vyšetření konečníku. Několikrát se zhluboka nadechni a uvolni se. Lékař/ka ti do konečníku vsune prst v rukavici s lubrikačním gelem a zkontroluje, je-li vše v pořádku. Tím bude vyšetření kompletní. Ani tento zákrok by neměl bolet, zvláště pokud se ti podaří uvolnit. V opačném případě na bolest okamžitě upozorni lékaře.
Konečně to skončilo
Máš to za sebou! Lékař tě vyzve, aby ses šla obléknout. Až budeš hotová, přejdi k sestře jako po jakémkoliv jiném vyšetření. Nezapomeň si od ní vzít své doklady, předpisy a zkontroluj, že máš všechny informační brožurky, o které sis řekla. A ještě něco. Nezapomeň se objednat na další prohlídku příští rok!

vyšetření děložního hrdla

10. června 2009 v 20:20 | kiki
brichoZvedám nervózně telefon. Vytočím to známé číslo. "Haló, tady gynekologická ordinace. Čím můžu posloužit?" "Dobrý den, chtěla bych se objednat na stěry z děložního hrdla na středu odpoledne." Fajn, to bychom měli. Teď to jen přetrpět a zase bude klid.
Také Ti to připomíná sebe samu před rutinním gynekologickým vyšetřením? Nebo snad raději ke gynekologovi nechodíš? Věř mi, že prohlídka není jen tak pro nic za nic. Že by pan doktor neměl nic lepšího na práci, než se denně dívat na ženská přirození? Bohužel i Tvá intimní místa někdy mohou prodělat nepříjemná onemocnění.
Co vlastně lékař vyšetřuje?
Děložní hrdlo (latinsky cervix) je o nejspodnější část dělohy, který je vsazena do pochvy. Jeho stěna je tvořena silnou vrstvou hladké svaloviny a kolagenního vaziva. Na povrchu má sliznici, která jednak produkuje hlen, jehož množství se liší během menstruačního cyklu, a jednak zabraňuje vniknutí nečistot do dělohy a dále do vejcovodů.
Funkcí děložního hrdla je rozevírat se smršťovat (například se mírně roztáhne v období menstruace, aby se mohla odloučit děložní sliznice, nebo během porodu, kdy se uvolní kolagenní vazivo a je umožněn průchod plodu do pochvy.tool
Jaké nemoci mohou děložní hrdlo postihnout?
Bohužel právě děložní hrdlo a jeho sliznice může během života prodělávat změny, jejichž příčinou je například porod, potrat, chemické vlivy nebo mikroby. Ne vždy se sliznice umí dokonale uzdravit.
S děložním hrdlem je také spojena rakovina. Bohužel v dnešních dobách se objevuje ve stále nižším věku, což je spojeno se současným životním stylem. Rakovina děložního hrdla není dědičná. Je možné ji podchytit v raném stádiu právě stěry ze sliznice, které gynekolog provádí během vyšetření - díky pravidelným kontrolám u gynekologa je možné snížit riziko propuknutí onemocnění až o 85%. Zbylých 15% jsou ženy, které se vyhýbaly specializované péči. Karcinom děložního hrdla se totiž projevuje až několik let, postupně. Známky možného ohrožení jsou rozpoznatelné z buněk povrchového stěru.
Jak probíhá samotný odběr sliznice?
Posadíš se na gynekologické křeslo. Gynekolog by měl mít na rukou gumové rukavice. V oblasti zevního genitálu tě postříká dezinfekčním roztokem, aby nedošlo k možnému přenosu možné infekce. Poté ti do pochvy zasune gynekologické zrcátko ve tvaru kachní hlavy (v dnešní době je buď jednorázové - zaplatíš za něj asi 30 korun, nebo z oceli, které se za přísných podmínek dezinfikuje), poté pootevře "zobák", aby lépe viděl dovnitř tvé pochvy. Ke stěru použije tyčinku (podobná tyčince od nanuku) a kartáček. Samotné vyšetření je rychlé a bezbolestné. Ovšem, co si budeme povídat, vždy je to minimálně trošku nepříjemné.Výsledky testu by měly být do 14 dnů.
vysetrKdy na odběr jít?
Nejvhodnější doba k odběru je v polovině menstruačního cyklu. Snaž se 1-2 dny obejít bez sexuálního styku, intimní hygieny (čípky, výplachy) - to vše může výsledky ovlivnit.
Co když bude stěr pozitivní?
Ničeho se neděs. Neznamená to, že máš rakovinu. Jak již bylo řečeno může být změna způsobená například infekcí, která se dá poměrně snadno léčit. Sliznice by se měla dát během pár měsíců do pořádku. To se potvrdí na další prohlídce, kterou absolvuj do 6 měsíců.
Pokud by se však potvrdila abnormalita buněk, začne běžný rituál vykonání odběrů tkání, ozařovaní nebo alternativní léčba. Je možné i to, že ti lékař buňky na povrchu krčku vypálí. Je to méně invazivní, nicméně i toto má jistá rizika, s kterými tě gynekolog seznámí.
Jsou další možná preventivní opatření?
Ano, jsou. Nekuř, jez zdravě. Na vědomí měj pravidla bezpečného sexu. Nezapomínej na pravidelné návštěvy gynekologa. Doma zkus nadhodit téma očkování proti rakovině děložního hrdla. Jedná se o tři dávky vakcíny, které aplikuje gynekolog, nebo sestřička. Cena je cca 10 000Kč. Není to podmínkou, ale očkování se doporučuje pannám a dívkám do 20 let. Pokud pannou nejsi, nebo je ti nad 20, naočkovat se můžeš, ale může se stát, že očkování již nebude tolik efektivní.
Jak o sebe pečovat "tam dole"?
Při koupeli se vyhni parfémovaným mýdlům, určitě vyzkoušej mýdlo na intimní hygienu, nebo alespoň vlhčené intimní kapesníčky. Můžeš zkusit měsíčně používat jako prevenci intimní gely (např. Femigel - 3 tubičky, 150Kč; Femisan - 6 aplikací, 140 Kč). Nos nejlépe bavlněné sodní prádlo, které je vzdušné. O jiných možných způsobech prevence promluv s lékařem.
Takže pokud máš dlouhodobý rest, zavolej na svou gynekologickou ošetřovnu a nech se objednat. Jestliže máš jakýkoliv dotaz, napiš nám, nebo přečti další články na Slečně o gynekologických prohlídkách!
 
 

Reklama
Reklama