♫ostatní♫

po dlouhé době zase z5

4. února 2010 v 16:08 | kiki
takže saze po dlouhý době tady...
jen škoda,že sem chodí tak málo lidí..
ale to je jedno..dam sem zase ňákej ten článek...
pp

Vědci s Češkou v týmu objevili staré obří spermie lasturnatek

27. června 2009 v 12:38 | kiki

Vědci s Češkou v týmu objevili staré obří spermie lasturnatek

Spermie patří většinou k nejmenším buňkám v těle, vědci ale objevili, 100 miliónů let staré fosílie, z nichž plyne, že sameček rodu lasturnatek už tehdy mohl vyprodukovat spermii desetkrát větší než byl sám. Lasturnatka má půl až dva milimetry. V týmu, který objev u korýše učinil, byla i Češka Radka Symonová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Korýš lasturnatka


FOTO: Profimedia

Včera 22:07
Obří spermie představují pro organismy, které je produkují, velkou energetickou zátěž a vyskytují se pouze u několika málo druhů živočichů. Kromě lasturnatek například u jednoho z druhů mušek octomilek.
Vědecký tým zkoumal zachované mikrofosilie sladkovodní lasturnatky druhu Harbinia micropapillosa pocházející ze sto miliónů let starého souvrství v severovýchodní Brazílii a zabýval se spermiemi a reprodukčními orgány těchto malých korýšů.
Rozmnožovací aparát tehdejších lasturnatek byl podobný, jako mají dnešní lasturnatky. Podle vědců je důležité vědět, že podobné jevy se vyskytovaly už před sto milióny let. "Dokázali jsme, že obří spermie nebyly slepou evoluční pastí, ale představují udržitelnou evoluční strategii, která se u lasturnatek zachovala nejméně od doby před sto milióny lety až do dnešního dne," vysvětluje Symonová. Unikátní výzkum také podle ní prokázal existenci nejstarších fosilních spermií na světě. Dosud nejstarší podobný nález fosilní spermie totiž pochází z doby před pěti tisíci lety.
Výzkumníci použili jedinečnou technologii - holotomografii, která umožňuje získat obraz o vnitřním uspořádání orgánů milimetr velké lasturnatky.

tabulky

27. června 2009 v 12:30 | kiki

Odkazy

18. června 2009 v 15:35 | kiki

Odkazy


O dospívání
Tato webová stránka je tu proto, aby ti pomohla porozumět všem změnám v dospívání. Najdeš zde informace a rady týkající se tělesného vývoje, pohlavních orgánů, menstruačního cyklu a menstruace.
o. b. tampony
Webová stránka obtampony.cz se detailně zabývá pubertou, menstruací a intimní hygienou. Obsahují také rady a často kladené otázky.
Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu
Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu (SPRSV) byla založena v roce 1991 jako nevládní nevýdělečná organizace zabývající se podporou populačního zdraví a plánování rodiny jako základního lidského práva.
Gynekologický server

Gynekologický server s informacemi z oboru ženského lékařství, z oblasti antikoncepce. Zde se např. můžeš dozvědět, jaké různé druhy antikoncepce existují.
Hormonální antikoncepce
Na těchto strankách si můžeš přečíst informace o různých metodách antikoncepce i o jejich výhodách a nevýhodách.
Jednou týdně
Máte zájem o gynekologickou poradnu, informace o antikoncepci, pravidelné vychytávky Dary R., zajímavé články, stále aktuální Tipy na nákupy, Crazy poradnu a kopec zajímavých věcí? Klikněte na tyto stránky, které byly stvořeny právě pro vás.
ACUVUE
Na těchto stránkách sledujte akční nabídku kontaktních čoček značky ACUVUE, které vyřeší váš zrakový problém ve chvílích, kdy vám brýle překážejí. Novinkou jsou ACUVUE ADVANCE with HYDRACLEAR, které přinášejí novou úroveň pohodlí nošení.

Hit budoucnosti: kondom ve spreji

13. června 2009 v 14:22 | kiki

Hit budoucnosti: kondom ve spreji

Vědci v Německu tvrdí, že vyvíjejí kondom, který si bude moci každý muž sám nasprejovat na svoji chloubu. Jan Vinzenz Krause z Institutu kondomového poradenství prohlašuje, že tak vzniknou kondomy, které perfektně padnou všem mužům.
Nesednoucí kondomy se stanou brzy minulostí.


"Snažíme se o vývoj perfektního kondomu, který by sedl všem mužům. Bereme tento vývoj velmi vážně," řekl Krause.
Krauseho tým vyvíjí něco jako plechovku se sprejem, do které muž vloží svůj penis a jakmile stiskne tlačítko, tak bude jeho mužství pokryto gumovým kondomem. Princip spočívá v tom, že přístroj bude nanášet tryskami latex, muž obtočí plechovku kolem dokola a bude hotovo. "Je to něco jako myčka aut," dodal se smíchem Krause.
Doba nánosu latexu bude dle něj okolo pěti vteřin a tvrdí, že tím, že bude padnout přesně, tak se bude pár vystavovat nižšímu riziku sklouznutí kondomu. Krause věří, že bude technologie dostupná v různých tloušťkách a barvách již během roku 2008.
jky,

Při nachlazení je líbání bezpečnější než podání rukou.

13. června 2009 v 14:20 | kiki

Při nachlazení je líbání bezpečnější než podání rukou.

Když vidí Američan či seveřan věčně se na uvítanou líbající Jihoevropany, běhá jim mráz po zádech. Něco tak nehygienického a intimního nedokáží pochopit. Jenže podle mezinárodního týmu vědců je potřesení rukou z tohoto hlediska mnohem méně hygienické. Na rukách je totiž mnohonásobně více bakterií a virů, které způsobují chřipku či onemocnění žaludku.
Polibek na uvítanou je hygieničtější než potřesení rukou.


Polibek na uvítanou je hygieničtější než potřesení rukou.
"Ruce jsou prostě kritickým faktorem v řetězci přenosu infekcí, protože přenášejí infekci z povrchu předmětů na lidi a mezi lidmi. Potřesení rukou je hlavní formou fyzického kontaktu jednoho s druhým, ale člověk přitom neví, čeho všeho se dotyčná osoba dotýkala předtím, než se s ní pozdravil. Lidé se vyhýbají líbání jeden druhého, když jsou nachlazení, ale ve skutečnosti mají větší šanci chytit tu infekci při potřesení rukou," tvrdí profesorka Sally Bloomfieldová z Londýnské školy zaměřené na hygienu.

Výzkum přenosu infekcí při potřesení rukou či líbání ve skupině lidí provedl tým odborníků z Mezinárodního vědeckého fóra pro domácí hygienu.

"Hygiena rukou je velmi důležitá také tehdy, když jsme venku z domu, ve veřejné dopravě, v kanceláři, v obchodech nebo v restauracích. Docela často si v takových situacích nemůžeme umýt ruce, ale pokud si budeme nosit s sebou prostředek na dezinfekci rukou s alkoholem, mohou být naše ruce hygienicky čisté kdykoli a kdekoli je to potřeba," tvrdí jedna z autorek studie Carol O´Boylová z University of Minnesota.

jak poznáte kosmetiku bez testování na zvířatech?

11. června 2009 v 18:28 | kiki
Jste-li konzumentem biopotravin, budete zřejmě používat i kosmetiku označenou jako přírodní nebo bio, kterou jste zakoupili v dobré víře, že stejně jako organická strava je pro vás tím nejlepším.

Problém ale je, že na rozdíl od biopotravin, které podléhají zákonům Evropské unie, neexistuje žádná právní norma, která by v kosmetice upravovala používání termínů bio a přírodní.

Běžný spotřebitel pak po takové kosmetice často sáhne v domnění, že používá čistě přírodní produkt. Realita je však jiná. Stejně jsou označovány přípravky, v nichž převažují syntetické ingredience a přírodní složky tvoří jen mizivé procento. A tady vzniká problém. Poptávka po přírodní kosmetice roste proto, že některé chemicky vyráběné složky v kosmetice jsou spojovány se zdravotním rizikem. Například parafíny používající se jako náhražky kvalitních rostlinných olejů se mohou usazovat v játrech, ledvinách a lymfatických uzlinách. Parabeny, konzervační látky, mohou způsobovat alergie. O spoustě syntetických látek se také často mluví ve spojitosti se vznikem rakoviny.

A ačkoli neexistují přesvědčivé důkazy pro toto tvrzení a někteří odborníci tvrdí, že množství chemických látek je příliš malé, aby mohlo představovat zdravotní riziko, zůstává otázkou nakolik mohou být pro naše zdraví nebezpečné. Proto mnoho z nás volí při výběru kosmetiky alternativy. Jak se vyznat v terénu, který nemá pravidla?
PŘÍRODNÍ VERSUS BIO
Přírodní se nemusí rovnat organické či bio. Obecně se rozdíly vysvětlují takto: přírodní kosmetika obsahuje výhradně přírodní ingredience pocházející z rostlinného nebo minerálního zdroje, zatímco organická či biokosmetika je zárukou toho, že tyto složky navíc pocházejí z kontrolovaného biologického pěstování a biologického sběru ve vybraných lokalitách.

Praxe se liší v každé zemi. Například Německo je klasicky přísnější. Německá organizace BDIH označuje výrobky jako přírodní, přestože kritéria, která musí výrobek splnit, aby získal její ochrannou značku Přírodní kontrolovaná kosmetika, odpovídají spíše organické či biokosmetice.

Tato značka je zárukou toho, že rostlinné suroviny pocházejí, pokud je to možné, z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z certifikovaného sběru ve volné přírodě, výrobky ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech, suroviny nepocházejí z mrtvých zvířat, výrobky neobsahují parafín, vazelínu ani jiné ropné produkty a žádné syntetické konzervační, vonné ani barvicí látky. Splnění přísných kritérií posuzuje u každého výrobku nezávislý mezinárodní institut Ecocontrol v Osterode. Kosmetika, která nese tuto ochrannou známku, je například značka Dr. Hauschka, Lavera, Laveré, Logona, Sante, Urtekram a Weleda.

Anglická organizace Soil Association vydala v roce 2002 standardy, podle kterých rozděluje kosmetiku s organickými složkami do tří skupin. Za čistě organickou kosmetiku považuje jen produkty s obsahem 95 % a více organických ingrediencí, produkty, které obsahují 70-95 % mohou být označeny jako výrobky s příslušným procentem organických složek. Produkty s méně než 70 % organických složek nejsou oprávněny nosit jejich certifikát.

Mezi další ochranné známky patří Bio Eco Cosmesi od italské asociace ekologického zemědělství AIAB; má ho například kosmetická značka Extratissima BIO. Další ochranné známky jsou například certifikát Mezinárodní rady pro výzkum Aloe IASC (International Aloe Science Council), certiř kát akreditované neziskové organizace - Certiquality, ochranná známka Institutu pro výzkum přírodních látek - NRI (Natu-ral Research Institute) a certifikát Francouzské inspekční a certifikační společnosti Ecocert. Kromě ochranných známek mohou být výrobky označené také slovním popisem, jako například No Sulfates, No Parabens, No Animal By Products či Bio-Degredable.
Přírodní kosmetika nerovná se bio nebo organická!
I NECERTIFIKOVANÉ MŮŽE BÝT DOBRÉ
Nikde však není psáno, že produkty označené pouze výrobcem jako přírodní nejsou stejně kvalitní jako výrobky s certifikátem. Jejich složení je podobné, ale výrobce nezažádal o certifikaci, buď kvůli byrokracii, která je s tím spojená, nebo zkrátka nechce tvrdit, že je produkt organický, dokud není možné zajistit, aby byl stoprocentně přírodní.

Co z toho vyplývá? Chcete-li používat kosmetiku bez zbytečných syntetických látek, kontrolujte složení na zadní straně výrobku. Většinou platí, že čím víc složitých chemických názvů, tím méně je v přípravku skutečných přírodních složek.
 
 

Reklama