♫podprsenky♫

Druhy, styl, fazóna podprsenek

27. června 2009 v 12:33 | kiki

Druhy, styl, fazóna podprsenek

Co by jste měly vědět...
Rozměr je sice nejdůležitější věcí, na kterou je třeba dávat pozor při nákupu spodního prádla, avšak není jediným aspektem, který ovlivňuje váš výběr, je to i barva, střih, kvalita a cena.
Je těžké se v tom všem dobře orientovat. Na nákupy je dobré vyrážet již s konkrétní představou, kdy víte, že právě nyní potřebujete podprsenku do hlubokého výstřihu, šatů bez ramínek, do halenky určité barvy, nebo kdy máte znalosti o nejnovějším módním trendu, který vašemu poprsí dodá správný tvar a bude působit svůdně.

Je zapotřebí se více soustředit na to, co nazýváme stylem nebo fazónou.
Možností je poměrně hodně, zároveň se mohou vnímat jako celkový obraz ideálního spodního prádla, které by měla vlastnit každá moderní žena.
Stala by jste se tak majitelkou všech typů podprsenek, které by jste neměla postrádat - pro sváteční příležitosti, k plnění běžných úkolů, pod různé druhy oblečení.

Základním typem je podprsenka s plným košíčkem, která zakrývá větší část prsou a zaručuje větší zpevnění než jiné druhy. Neměly bychom od ní požadovat speciální efekty, protože by měla plnit hlavně úlohu "pohodlné podprsenky". Je vhodná pro všechny plnoštíhlé ženy. Hodí se rovněž pro ženy štíhlejší, protože se stává pod tričkem neviditelná. V této kategorii nalezneme podprsenky - bez výztuže, s kosticemi, širšími ramínky a s většími rozměry košíčků.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bardotka se říká podprsence tzv. balconette. Typickými jsou pro ni široce rozestavěná ramínka, je minimálně zabudovaná. Efekt který tak získáme, je vyzvednutí a úplné zaokrouhlení vrchních partií prsů tak, jako by byly položeny na tácu, nebo byly podepřeny "balkónovou balustrádou".
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podprsenka s tzv. polovičním košíčkem (z angličtiny demi cup), je velmi populární. Lze ji poznat podle částečně vykrojených košíčků, které mají za úkol podepřít vrchní části prsou. Zakrývá prsa méně než plný košíček, ale více než bardotka. Košíčky jsou opatřeny kosticemi vyztuženy jsou většinou jen z poloviny. Tento sexy střih je velice vhodný do hlubokých, čtverhranných výstřihů.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Návod na určení velikosti podprsenky:

10. června 2009 v 20:30 | kiki

Návod na určení velikosti podprsenky:

1. Změř si obvod hrudníku těsně pod ňadry. Pokud je výsledek lichý připočti 13cm. Pokud je číslo sudé připočti 10cm. Vsledek si označíme jako X.

2. Aby jsi zjistila potřebnou velikost košíčku, změř si obvod hrdníku přes prsa v jeho nejširší části. Výsledek si označíme jako Y.
  • Jestliže jsou obě míry shodné X=Y potřebuješ košíček velikosti AA.
  • Jestliže se obě míry Y-X od sebe liší o 2,5cm nebo méně potřebuješ košíček číslo A.
  • Jestliže se obě míry od sebe liší o 2.5-5cm potřebuješ košíček B.
  • Jestliže se od sebe míry liší o 5-7,5cm potřebuješ košíček C.
  • Jestliže se od sebe míry liší o 7,5-10cm potřebuješ košíček D

Podprsenky včera a dnes

10. června 2009 v 20:29 | kiki

Podprsenky včera a dnes

Když se muž ohlédne na ulici za ženou, jíž se pod průhledným tričkem rýsuje poprsí v pěkném sexy prádélku, patrně ho ani nenapadne, že kdyby žil ještě před sto lety, mohl by se ohlédnout leda za ženou sešněrovanou v neprodyšném korzetu, jejíž vnady jsou zcela zbytečně schovány a stlačovány, a ještě by byl patrně obviněn z nemravných myšlenek. Život bez podprsenky by si dnes nemohla představit nejen většina dnešních dívek a dam, kterým podprsenky pomáhají nést ono "břímě" na hrudníku, ale ani pánů, jimž jsou v těchto sexy obalech servírovány ženské půvaby. A přitom je to revoluční vynález teprve raného dvacátého století.

Něco málo z historie - od korzetu k podprsence

Když se řekne podprsenka, mnohému muži se vybaví lákavý obrázek sexy divy, jejíž ňadra jsou zahalena v erotickém krajkovém prádle. V dnešní době jsou podprsenky brány, kromě své funkce zdravotní, spíše jako módní estetický doplňek, který sice poprsí drží v těch správných pozicích, ale především dovoluje to nejdůležitější - dýchat. Tak tomu však nebylo vždy. Před několika sty let se totiž konal obrovský boom širokých, velrybími kostmi a dráty vyztužených krinolín. A ke krinolíně neodmyslitelně patřil i korzet, který nekompromisně svíral a stlačoval všechen svůj obsah - pas a hruď. První zmínky o těchto svěračích sahají až do 13. století. V touze po co nejštíhlejší figuře byly dámy ochotny nechat se sešněrovat až do neuvěřitelného obvodu 40 cm kolem pasu! Korzety byly vyztužovány například lepenkou, kůží, velrybími kosticemi, a dokonce i dřevem. Francouzské a anglické modely byly pak zdobeny milostnými a erotickými verši.
"Ženy uzavírají své pasy ve vězení z velrybích kostic, zmenšují si poprsí do té míry, že brzy získávají smrdutý dech a otevírají dveře souchotinám." Těmito slovy se proti korzetům bouřili angličtí satirici. Samozřejmě ani lékaři nezůstali ve stínu a horlivě vysvětlovali, že se nošením korzetů stlačují žebra, hrudník a játra, brání se v dýchání a celé tělo se tak deformuje. Obrovská vlna nevole vůči korzetům se zvedla v Evropě od poloviny 18. století. Francouz Jacques Bonnaud o problematice šněrovaček napsal dílo Degradace lidské rasy skrze nošení korzetů z velrybích kostic. Detailně v něm popisuje, že nošení korzetů je prakticky proti přírodě, i proti zdravému rozumu, neboť se jím žena dobrovolně mrzačí. Krejčí se proti tomuto názoru odvolávali, že korzety naopak příznivě tvarují postavu a ženy, které je nenosí, jsou naopak "postav neohrabaných a nepěkných." Francouzská revoluce se ke korzetům postavila jasně odmítavě. Na demonstraci toho manželka jednoho z členů Direktoria, pana Talliena, v roce 1795 přišla na ples v Opeře v hedvábné tunice bez rukávů, ale především bez spodního prádla, což bylo na tehdejší poměry neobvyklé, ne-li nepřístupné.
To však ani zdaleka neznamenalo, že šněrovačkám odzvonilo. I přes nesčetná upozornění lékařů byly ženy i v devatenáctém století ochotny a schopny nechávat své půvaby sešněrovávat do neprodyšných korzetů. Pochopitelně došlo k mnoha inovacím, značné obliby se dostávalo drahým modelům falešných poprsí zhotovených z drátěných konstrukcí a celuloidu, někdy též z látky s kaučukovými kapsami. Byly to vlastně pramáti klasických push-up podprsenek, jak je známe v dnešní době. Lékaři se však nemínili vzdát a namísto neustálého kydání špíny na korzety se rozhodli jednat. Později přišli s tzv. reformním oděvem, jejž se snažil propagovat například lékař z Brooklynu William Dickinson. Onen oděv se sestával ze spodní košile a trikotu, kazajky, svrchního oděvu a paleta. Čili, jak si každý jistě představí, nic moc sexy. Ženy v něm vypadaly jako čevabčiči. My, dnešní dívky a ženy, proto můžeme blahořečit Mary Phels Jacobsové, vynálezkyni klasické podprsenky.

Vynález klasické podprsenky

Ke svému revolučnímu kousku oděvu se však tato dáma dostala zcela náhodně - zatoužila zajít na newyorský ples, ovšem bez překážejícího těžkého večerního korzetu. Spíchla tedy dva kapesníky a růžovou stuhu a hle, podprsenka byla na světě! Ze začátku podobné kousky šila i svým přítelkyním a roku 1914 svůj vynález nazvala Caresse Prosby (později Backless Brassiere) a nechala jej patentovat (letos tedy slaví devadesáté výročí).
Když poté prodala práva na výrobu podprsenek společnosti Warner Brothers, jejich popularita ještě více vzrostla a nosilo je čím dál tím větší procento žen. To znamenalo poslední sbohem a šáteček pro korzety. Tehdejší podprsenky působily sice esteticky a lahodily oku, avšak prsa příliš nepodepírala. Poválečným trendem sice byla ňadra lentilkových rozměrů, ale ženy tehdy nechtěly, aby jejich prsa vypadala jako dva máky na prkýnku. Roku 1925 začaly majitelky newyorkského krejčovského salonu Ida Rosenthalová a Enid Bissetová šít podprsenky, které podepíraly ňadra v přirozené pozici. To byl počátek firmy Maiden Form Brassiere, jež se během doby přejmenovala na MaidenForm. V roce 1935 společnost Warners Company zavedla i košíčky různých velikostí - A až D. Když se za tři roky objevil Du Pont nylon, používal se jako materiál pro výrobu těchto kousků prádla. V druhé světové válce však bylo nylonu potřeba na zcela jiné účely, a tak potřeby dam musely jít stranou. Po válce se však podprsenky ještě více rozšířily, vznikaly nové střihy a využívalo se více materiálů, jako je satén, krajka a podobně. A tak známe podprsenky i dnes.

Podprsenky v dnešní době - několik rad a tipů

Jak jsem již uvedla v úvodu článku, podprsenky neplní jen svou "podpůrnou" funkci, ale především mají úlohu ženy zkrášlovat a eroticky ladit naše protějšky. Zvláště v současných dobách se podprsenek na trhu nalézá bezpočet druhů. Sportovní, s kosticemi, s košíčky, s vycpávkami molitanovými, pěnovými, gelovými či dokonce vzduchovými, černé, bílé, červené, modré, zelené... opravdu je z čeho vybírat. A já si dovoluji připojit malý seznam, na co by dámy rozhodně při nákupu podprsenky neměly zapomínat:
  • I kdybychom si byly stoprocentně jisty, že známe svou velikost ňader, přesto bychom měly věnovat těch pár minut a vyzkoušet si náš krajkový úlovek v kabince. Při zkoušení je rovněž záhodno se v novém prádélku předklonit, abychom zjistily, zda nám prsy vskutku pevně a pohodlně drží v košíčcích v každé póze. Nevhodně zvolená podprsenka způsobuje uvolňování prsních svalů a předčasné stárnutí prsů.
  • V dnešní době se staly velmi módními a vyhledávanými podprsenky s průhlednými silikonovými ramínky. To je zvláště v letním období ramínkových tílek pochopitelné, ale zde musím upozornit na skutečnost, že PVC ramínka jsou pružnější než ta látková a zvláště u větších poprsí mají tendenci se vyvěšovat, a tím se samozřejmě vyvěšují i prsa. Máte-li proto ňadra o velikosti dobře rostlých melounů, raději si nákup tohoto typu prádélka dobře rozmyslete.
  • Neodpustím si pár vět ani k nákupu "hrudního oblečku" na tržnicích. Dámy, já vím, že lze podprsenku pořídit ve stánku i třikrát levněji ("To je topry, topry, krasně sedí, jen za dvě sta, mladá paní"), než v renomovaných obchodech, ale... když je něco levné, má to svůj důvod. Z jejich výrobků po jednom jediném vyprání často začnou lézt nitě a kostice a i jinak je poznat, že podprsenky "exported from Saigon" nejsou dobře šité a nesedí, jak by měly - že by byly šité podle jiné předlohy? Raději se obraťte na značky zaměřené přímo na výrobu spodního prádla, například Bellinda, Triumph nebo Linia. A pokud vám manžel/partner/maminka odmítne dát peníze na značkové prádlo s větou, že ve stánku koupíte to samé za menší peníz, ukažte jim prosím tento odstavec.
  • Malá prsa, taky prsa. Tyto věty jsou mířeny především k maminkám dívek v rané pubertě. To, že dvanáctileté dívky nemají ňadra ještě příliš vyvinutá, neznamená, že by neměly nosit podprsenku. Každý problém se má zachytit již v zárodku a stejné je to i s prsy. Pokud totiž dívka podprsenku nosit nebude, může se stát, že bude mít později prsa nesprávně tvarovaná. Dětské bavlněné podprsenky se dají pořídit levně a určitě se vyplatí.
  • "Nesnáším zvedačky! Myslíš si, že opouštíš party s Katie Price, a pak, když na hotelovém pokoji sundáš podprsenku, je tu Kate Moss!" Tolik od Freda Dursta, lídra kapely Limp Bizkit, k tématu podprsenek zvětšujících prsa. Já zde rozhodně nemíním moralizovat, jak je hrozné, že se ženy stydí za svou přirozenost a raději klamou a motají mužům hlavy pěticentimetrovými vycpávkami. Jak říkám, podprsenek push-up je na trhu celá řada (mnohdy je dokonce problém sehnat pěkné nevycpané prádlo), a pokud vám zvednou sebevědomí, klidně je noste. Přesto by si ale každá žena, zvláště ta, která často a ráda podléhá kouzlu noci a příležitostnému sexu, měla uvědomit, jak trapný pocit to asi je, stát před mužem, odhodit podprsenku v dál a... a nic. Po bujných tvarech ani vidu, ani slechu.

Co říci závěrem?

Od dob tělo mrzačících korzetů jsme se v historii posunuli k tělu zdobícímu až sexuálně vzrušujícímu neodmyslitelnému kousku oděvu každé ženy. Ženské tělo, tedy i prsa, je bezesporu krásné a je dobře, že je již žádný módní trend nechce stahovat ani zbytečně skrývat, ale naopak vyzdvihnout přednosti, případně vhodně zvoleným zahalením zamaskovat drobné nedostatky. Tak snad jen popřát dámám šťastné úlovky v buticích se spodním prádlem a pánům, aby byli (nejen) s úlovky svých milovaných spokojeni.

podprdy

10. června 2009 v 20:29 | kiki
Rozhodnutí, zda-li podprsenku nosit nebo ne, je v každém vývojovém období a v každém věku velice osobní věc. Pokud ti začínají růst prsa a ty bys proto chtěla začít nosit podprsenku, možná by nebylo od věci popovídat si o tom s mámou, starší sestrou nebo třeba s kamarádkou.
Některé dívky rády nosí ""cvičnou"" podprsenku od okamžiku, kdy se jim začíná měnit poprsí. Pomáhá jim to zvyknout si na tuto novou součást šatníku. Takováto podprsenka také zakrývá vystouplé bradavky, jež mohou být na počátku dospívání jasně patrné.
Podle velikosti prsou by pro tebe mohlo být vhodné také sportovní prádlo, tj. podprsenky určené pro sporty (samozřejmě s výjimkou plavání).
Stejně jako prsa, i podprsenky mívají nejrůznější tvary a velikosti a různé prádlo může tvé poprsí zvýraznit nebo naopak částečně zakrýt. Záleží jen na tom, co bys chtěla.
Abeceda podprsenek (znáš "svou" velikost?)

Určení správné velikosti podprsenky je nejdůležitější krok - nesoukej se do prádla menších velikostí. Taky by sis měla prádlo před jeho zakoupením vyzkoušet, nejlépe je vyzkoušet několik různých střihů, protože každý z nich může tvá prsa trochu jinak vytvarovat.
Velikost podprsenky se udává ve tvaru např. 75C, kde číslo znamená obvod tvého hrudníku a písmeno vyjadřuje hloubku košíčků. Jak zjistíš správnou velikost pro sebe?
1. Vezmi si krejčovský metr a změř si obvod hrudníku ① těsně pod ňadry.
2. Podle naměřeného počtu centimetrů si v tabulce najdi "svou" velikost:
Obvod hrudníku ① v cm

63-67

68-72

73-77

78-82

83-87

88-92

93-97

98-102

Velikost

65

70

75

80

85

90

95

100

3. Hloubku košíčků zjistíš změřením obvodu prsou. Takže znovu si krejčovským metrem změř obvod přes prsa ②.
4. Od naměřeného obvodu přes prsa ② odečti naměřený obvod hrudníku ① . Rozdílu odpovídá v tabulce hloubka košíčků, které potřebuješ:
Rozdíl ② - ① v cm

12-14

14-16

16-18

18-20

20-22

22-24

24-26

Hloubka košíčků

A

B

C

D

E

F

G

Příklad:
Při měření pod prsy si Jana naměřila 70 cm. Velikost podprsenky ① má tedy 70. Při měření přes prsa ② došla k výsledku 85 cm. Protože rozdíl 85 cm mínus 70 cm je 15 cm, podle druhé tabulky tento údaj odpovídá košíčku B. Jana tedy potřebuje podprsenku velikosti 70B.
 
 

Reklama