♫TSS♫

TSS

10. června 2009 v 20:31 | kiki
Co je to TSS?
Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácné, ale vážné onemocnění, které lékařská věda může diagnostikovat a léčit. Přes svou vzácnost bys o něm měla mít dostatek informací. Pokud bys totiž získala podezření, že se tě toxický šok týká, budeš alespoň vědět, jak postupovat.
Panuje obecný názor, že TSS způsobuje toxin, jež vylučuje bakterie Staphylococcus Aureus. Stafylokoky přežívají na pokožce a sliznici nosu, v podpaždí, tříslech nebo pochvě. Stejně jako jiné bakterie, člověk může i se stafylokoky ""žít"" bez jakékoliv újmy na zdraví. Většina lidí má proti TSS vlastní obranné mechanismy, ale někteří jedinci se proti nim bránit nemohou. V malém procentu případů mohou tyto bakterie vyvolat TSS. Neléčený TSS se může rozvinout ve vážné onemocnění končící i smrtí pacienta.
Syndromem toxického šoku mohou onemocnět muži, ženy i děti. TSS není nakažlivý - to znamená, že jej nemůžeš dostat od nikoho jiného. Některé případy TSS vyvolaly infekce po kousnutí hmyzem, spáleniny nebo chirurgický zásah. Asi polovina zdokumentovaných případů v USA souvisí s používáním menstruačních tampónů.
Nebezpečí rozvinutí TSS během menstruace můžeš snížit. Jen je třeba používat tampóny s vhodnou absorbcí a alespoň jedenkrát během 24 hodin je střídat s vložkami.
Je důležité tampón měnit každých 4-8 hodin. Tampón si nikdy nenechávej déle než 8 hodin v těle a nezapomeň vyndat i ten poslední, který si bereš na konci menstruace.
Následující řádky ti pomohou vybrat tampón, který je pro tebe nejvhodnější. Nejdříve ti však poskytneme více informací o TSS.
Příznaky TSS
Některé příznaky TSS se podobají chřipce, ale mohou se rychle zhoršit. Patří mezi ně:
zvyšování tělesné teploty (38.8 stupňů Celsia nebo vyšší)
zvracení
průjem
vyrážka podobná spáleninám od slunce
bolesti svalů
závratě
mdloby nebo pocit na omdlení, když vstaneš
Člověk, jenž prodělal TSS, jej může dostat i opakovaně. Pokud toto onemocnění prodělala žena, měla by se o zamýšleném používání tampónů poradit s lékařem.
Co máš dělat, máš-li podezření na TSS
Pokud používáš tampón a máš výše popsané příznaky (nemusí se vyskytnout všechny), okamžitě tampón vyjmi a spoj se s lékařem. Léčba musí začít ihned. Lékaři řekni o tampónech a svém podezření. Ukáže-li se, že TSS nemáš, buď jen ráda. Zvýšená opatrnost je v tomto případě opravdu na místě, protože toto onemocnění vyžaduje okamžitou léčbu.
Jak se TSS vyvarovat

Zvol si správnou absorpci tampónu
Je důležité používat nejslabší možný tampón. Síla krvácení se během menstruace každý den mění a proto budeš asi potřebovat různé velikosti tampónu. Záleží na konkrétní situaci.
Správnou velikost a absorpci určíš následujícím způsobem
Po čtyřech hodinách tampón vyjmi. Pokud je úplně nasáklý menstruační krví, budeš potřebovat silnější ochranu. Jsou-li bílé části stále patrné, měla bys zvolit tampón s nižší absorpcí.
Pokud v noci spíš méně než 8 hodin a používáš tampóny, zvol si nejnižší možnou absorpci. Těsně před spaním si vezmi nový tampón a vyjmi jej bezprostředně po probuzení.
Pokud v noci spíš více než 8 hodin, tampóny nepoužívej. Před spaním si raději vezmi vložku. Nikdy bys neměla mít tampón zavedený déle než 8 hodin.
Jestli se chceš nebezpečí TSS v souvislosti s tampóny zcela vyhnout, používej pouze vložky.
 
 

Reklama